Kanada’da ilk siyahi ve Yahudi parti lideri

Torontolu avukat Annamie Paul, Kanada’nın Federal Yeşiller Partisi başkanı seçilerek tarihe geçti.

Dünya
7 Ekim 2020 Çarşamba

Kanada devlet televizyonu CBC’nin haberine göre, 47 yaşındaki Paul, Kanada tarihinde bir partiye seçilen ilk siyahi ve ikinci Yahudi lider oldu. Sol görüşlü NDP partisinin eski lideri David Lewis, ilk Yahudi parti başkanıydı.

Karayipli göçmen bir ailenin kızı olan Paul, 2000 yılında Princeton Üniversitesinde yüksek lisans yaparken Yahudiliğe geçiş yaptı. Paul’ün Yahudiliğe geçişi, Hillel Organizasyonunun direktörü, muhafazakâr bir haham danışmanlığında gerçekleşmiş. 25 yıldır, Yahudi asıllı uluslararası insan hakları avukatı Mark Freeman ile evli olan Paul, iki çocuk annesi.

Paul haziran ayında JTL’e verdiği röportajda, Yahudilikle olan ilişkisini “Bu inanç bana evrensellik ve insani değerleri anlatıyor. Eğer bir kişiyi kurtarırsan aslında tüm dünyayı kurtarmış sayılırsın felsefesi bana her zaman rehberlik etmiştir” sözleri ile anlattı. CBC’nin haberine göre, Yeşil Parti başkanlık seçimleri kampanyası sırasında Paul, sanal belediye binasında yapılan çevrimiçi yorumlarda N-sözcüğü (siyahiler için kullanılan argo sözcük) ve canlı bir sohbette ırkçı ve Yahudi karşıtı saldırılara maruz kaldı.

Daha önce Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesinde danışman olarak çalışan Paul, ayrıca Brüksel'de Kanada'nın Avrupa Birliği Misyonunda siyasi görevli olarak çalıştı.

Yeşil Parti, 338 sandalyeli Kanada parlamentosunda üç milletvekiliyle yer alıyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR