72. Emmy Ödülleri TV tarihine damgasını vurdu

Jimmy Kimmel’ın Staples Center’da boş koltuklara ev sahipliği yaptığı 72. Emmy Ödülleri Televizyon Akademisinin uzun tarihinde unutulmazlara girdi. COVID-19 salgını sebebiyle sanal olarak gerçekleşen törende dünyanın 20 şehrinde çalışan 130 kamera ile lojistik anlamda etkileyici bir başarıya imza atıldı. Bu yılki Emmy Ödüllerinde akıllara kazınacak bir de rekor yaşandı. Yahudi bir ailenin hayatına odaklanan ‘Schitt’s Creek’ adındaki komedi dizisi bugüne kadar hiç görülmemiş bir zaferle tek sezonunda dokuz ödül birden kazandı.

Selin KANDİYOTİ Kültür
22 Eylül 2020 Salı

Tarihin ilk sanal töreni

Her yıl Staples Center’da yapılan törenin açılışında geçen yılların görüntüleri kullanılarak sanki izleyicilerle doluymuş havası yaratıldı. Ev sahibi Jimmy Kimmel monoloğuna başladıktan az sonra kamera oturanlar arasında Jimmy Kimmel’ı gösterince Kimmel hem orada hem sahnede olamayacağını söyleyerek tabi ki salonun boş olduğunu belirtti. Ekran oditoryumun koltuklarında ünlülerin kartondan kesimlerini gösterdiğinde ise esprili şekilde “Aynı mezuniyet gecem gibi” dedi ve ardından “Tabi ki boş olacaktı, bu ‘Make America Great Again’ mitinglerinden değil” diyerek salgın tedbirlerine uymayan ABD Başkanı Donald Trump’ı eleştirdi.

Jennifer Aniston, Jason Bateman ve Tracee Ellis Ross gibi ünlüler sosyal mesafelerini koruyarak Kimmel’a zaman zaman eşlik ettiler. Aniston ile Kimmel komedi dalında en iyi kadın ödülünün sahibini barındıran zarfı dezenfekte etmek için yaktılar.

Aniston yangını söndürmek için epey uğraş verdikten Kimmel ona Emmy ödüllerinin kazananlara evlerinde verileceğini söyledi. Kendisi de ‘The Morning Show’ ile aday olan Aniston bunun üzerine doğru eve koştu. Aniston, sevenlerine bir sürprizi de, adaylığı okunurken sanki 1994’ten beri hâlâ Friends dizisindeki arkadaşları Courteney Cox ve Lisa Kudrow ile aynı evde yaşıyormuş gibi Zoom’a onlarla birlikte katılarak yaptı.

Lisa Kudrow, Jennifer Aniston, Courteney Cox

Evlerinden ya da otel süitlerinden Zoom ile geceye katılan adayların çoğu başta ‘Black Lives Matter’ protestoları olmak üzere politik mesajlar vermekten geri kalmadı. Kimmel, her yıl ne giydikleriyle değerlendirilen adayların bu yıl oturma odalarının mobilyalarıyla göz önünde olacaklarını belirtti.

Emmy ödüllerinde bu yıl çevrimiçi yayın hizmeti sağlayan Netflix, aday sayısıyla HBO’yu geride bıraksa da gecenin kazananı 30 ödülle ‘Succession’, ‘Watchman’ ve ‘Euphoria’ dizilerinin haklarında sahip olan HBO oldu. Netflix, 21 ödülde kaldı. Pek duyulmamış olan Pop TV ise Schitt’s Creek dizisinin kazandığı dokuz ödül sayesinde adını büyüklerin ligine yazdırdı.

Schitt’s Creek Emmy’leri süpürdü

Pop TV’nin Schitt’s Creek adındaki Kanada yapımı komedi dizisi altıncı ve aynı zamanda final sezonuyla Emmy tarihinde görülmemiş bir şekilde, aday olduğu tüm Primetime Emmy kategorilerinde -oyunculuk kategorileri, senaryo, yönetmenlik ve en iyi komedi dizisi- yedi ödülün hepsini kazandı. Bir önceki hafta yapılan Emmy Creative Arts Ödüllerinde ise dizi, casting ve kostüm dalında olmak üzere iki ödül daha kazanmıştı. Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu Eugene Levi, En iyi Kadın Oyuncu Catherine O'Hara, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Annie Murphy, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Daniel Levi oldu. Aynı zamanda Eugene Levi’nin oğlu olan Daniel Levi En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo dalında da ödül kazandı; kızı Sarah Levi ise dizide garson rolünde oynuyor.

Daniel Levi, Cathrine O’Hara, Eugene Levi, Annie Murphy

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter hesabından tüm kadroyu kutlarken Kanada’ya büyük bir gurur ve neşe yaşattıkları için onlara teşekkür etti. Dizi tüm servetini kaybederek Schitt’s Creek adında bir kasabaya yerleşmek zorunda kalan Yahudi Rose Ailesinin yeni hayatlarıyla baş etmesini konu alırken bat-mitzva, İsrail gezisi, Yahudi okulu gibi unsurlara yer veriyor. Daha evvel Emmy rekoru 2018 ve 2019 yıllarında peş peşe sekizer ödülle yine Yahudi değerleriyle bezeli ‘The Marvelous Mrs Maisel’ dizisine aitti. Dizisinin son sezonunda ödülleri toplamasında, dizinin Netflix'de yayınlanmaya başlaması ve böylece çok yüksek sayıda seyirciye ulaşmasının etkili olduğu söyleniyor.

‘Unorthodox’ eve bir Emmy götürebildi

Sekiz dalda aday olan Netflix dizisi ‘Unorthodox’, yalnızca Mini Dizi veya Sinema Dalında En İyi Yönetmen kategorisinde ödülü kazanabildi. Yönetmen koltuğundaki Alman Maria Schrader daha önce oyunculuk kariyerinden gelmesi ve ilk yönetmenlik deneyimi olmasıyla şaşkınlık yaratırken ödülleri süpüren mini seri ‘Watchmen’in yalnızca bu kategoride ödülü kaçırmasına sebep oldu. Watchmen toplam 26 adaylığından 11’ini ödüle çevirebildi. 

Brooklyn’den Berlin’e kaçan ultra-Ortodoks genç bir kadını canlandıran Unorthodox dizisinin başrolündeki Shira Haas, Emmy Ödülüne aday gösterilen ilk İsrailli oldu.

Shira Haas 

Regina King, Ruth Bader Ginsburg’u andı

Watchmen adındaki süper kahraman dizisinin başrolündeki Regina King, Mini Seri veya Sinema dalına En İyi Kadın Oyuncu Ödülüne hak kazandı. Böylelikle dördüncü Emmy’sine kavuşmuş olan oyuncu konuşmasında geçen hafta hayatını kaybeden ABD Yüksek Mahkemesi Yargıcı Ruth Bader Ginsburg için ‘Güç içinde yat / Rest in power’ sözlerine yer verdi. 

Regina King

Amerika’nın şiddet dolu ırkçı tarihi etrafında dönen dizi 1921’de Tulsa’da yaşanan siyah katliamı gündeme getirmiş ve bu sayede ilk kez bu olay ders kitaplarına girmişti.İlk çizgiroman uyarlaması olarak tarihe geçen Watchmen’in yaratıcısı Yahudi asıllı Damon Lindelof, En İyi Mini Dizi Ödülünü ve Mini Dizi kategorisinde En iyi Senaryo Ödülünü diziyi birlikte yazdığı Cord Jefferson ile paylaştı.

Regina King ‘Siyahi Yaşamlar Önemlidir / Black Lives Matter’  protestosu olarak ceketinin altına 13 Mart’ta polis tarafından vurulan Breonna Taylor adındaki kadının fotoğrafının basılı olduğu bir tişört giydi. King’in kolunda ‘koşulsuz sevgi’ anlamına gelen Kabalistik simgeler göze çarptı.

‘Teşekkür etmiyorum’ konuşması

Drama kategorisinde En İyi Dizi, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dahil olmak üzere yedi ödül birden kazanan ‘Succession’ın başrol oyuncusu Jeremy Strong ‘Teşekkür etmiyorum’ adı altında bir konuşma yaptı. En başta Trump ve kendi ülkesi İngiltere’nin Başbakanı Boris Johnson’a salgın karşısındaki berbat ve plansız müdahaleleri için teşekkür etmezken, Strong daha sonra bugün ihtiyaç olanın tam tersini yapan tüm milliyetçi hükümetlere ve son olarak tüm bu insanları iktidarda tutan medya imparatorlarına teşekkür etmediğini söyledi. 

Emmy tarihinin en genç kazananı

Zendaya

Drama kategorisinde En İyi Kadın Oyuncu Ödülünü alan oyuncu ve şarkıcı 24 yaşındaki Zendaya bu ödülü kazanan en genç sanatçı olarak tarihe geçti. 

İsrail yapımı bir dizi olan ‘Euphoria’nın Amerikan versiyonu olan ve aynı adı taşıyan dizide yapımcı ekip içinde başta Yönetmen Sam Levinson olmak üzere ünlü şarkıcı Drake ve İsrailli yapımcılar bulunuyor. 

Ergenlerin uyuşturucu bağımlılığı ve cinsellikle ilgili sorunlarına tüm sarsıcılığı ile değinen dizi eleştirmenlerden yönetmenlik, senaryo ve oyunculuk anlamında tam not alırken, üç Emmy ödülünü evine götürdü.

Drama kategorisinde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülü ise Netflix’in ‘Ozark’ adındaki dizisindeki rolüyle bir başka genç kadın 26 yaşındaki Julia Garner’ın oldu. Üst üste aynı dalda ikinci kere Emmy kazanan Garner’ın annesi İsrailli bir komedyen olan Tami Gingold. Garner aynı kategoride aday olan Meryl Streep’i yenmiş olmakla ayrı bir gurur yaşıyordu.

Julia Garner


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR