Sevivon, Seder’inize yardımcı

Bu yıl Agada’mızı ve Pesah Bayramımızı çocuklara nasıl aktaracağız diye kafa yorarken Sevivon sitesini yoklayayım, yeni şeyler konmuş mu diye bir bakayım dedim. Siteyi hazırlayan ve ayakta tutan arkadaşlar bu yılın getireceği sorunları göz önüne almış. Rav Nafi Haleva, 10 dakikalık bir videoda Pesah Sederine-Sofrasına konulması gerekenlerle anlatmış.

Silvyo OVADYA Toplum
31 Mart 2020 Salı

Haroset, Tezpişti veya Pesah keki yapmasını bilmiyorsanız, tariflerini Sevivon’un Pesah bölümünde bulabilirsiniz. Haroset, marul yaprakları ve kereviz olmadan Seder Sofrası olur mu?

Bir dizi video arasında her Pesah Agadası’nda coşkuyla söylenen “Ma Nishtanay” duası da seslendirilmiş. Pesah’ın genel hikâyesini de bir videoda izleme şansınız mevcut. Filim şeklindeki Pesah’ın Hikâyesi de ilgi çekici. Videolar arasında Pesah ile ilgili şarkıların seslendirilmesi de mevcut.

Kanaatimce önemli noktalardan biri 2003 yılında Gözlem’in hazırladığı, ayrıntılı açıklamalı Pesah Agadası’nın yer alması. Sadece Agada ile ilgiliyseniz 23. sayfadan okumaya başlayabilirsiniz.

Gençler ve genç ebeveynler! Evinizdesiniz, belki de bu kadar günden sonra bir hayli sıkılıyorsunuz. Hiç üşenmeyin ve Pesah Sederine hazırlanın. Hem günlerdir dört duvar arasında kalan çocuklarınız neşelenecek hem de sizler bu görevi daha çabuk anne-babalarınızdan devralacaksınız. Bu da sıkıntılı geçen günlerinizi neşelendirecek.

Sevivon, hiçbir şey bilmeyen, sadece birkaç kez bu Seder’i izlemiş olanlara tüm imkânları sunuyor.

17 yıl önce bu günü düşünmüş gibi Hazan Natan Siliki’den tüm Agada’yı  okumasını istemiştim, o da okumuştu. Sevivon’cular bir büyüklük yaparlar ve bu Agada’yı da siteye yüklerlerse büyük sevap işlerler. Dinen banttan okunmasının çok da geçerli olduğunu sanmam ancak ‘Kadiş’in bile okunamadığı bir ortamda Agada’nın banttan dinlenmesi affedilir bir günah olacaktır.

Göreceksiniz ki genç nesil bu Pesah ve düzenleyecekleri Seder sayesinde hem bu bayramı daha yakından tanıyacak, hem de gelecek yıllarda Pesah’ı geniş aile toplantılarında daha büyük heyecanla kutlayacaklar. Hag Pesah Sameah.

Son not: Sevivonculara helal olsun. Yazımı okumadan Agada’nın seslendirmesini koydular. Audio! Öğrenelim diye!

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR