İstanbul Resitalleri yine fark yaratacak…

Her yıl, dokuz ay boyunca Sakıp Sabancı Müzesi the seed’de, klasik müzik dünyasının en seçkin ve yetenekli piyanistlerini ağırlayan İstanbul Resitalleri, 2019 - 2020 sezonu programını açıkladı. Kalitesinden taviz vermeyen etkinlik dizisi, yine bol ödüllü uluslararası virtüözleri ağırlıyor.

TUNA SAYLAĞ Sanat
7 Ağustos 2019 Çarşamba

Bugüne kadar seksenden fazla uluslararası sanatçı ile yüzden fazla resitale ev sahipliği yapan İstanbul Resitalleri, şehrin en gözde klasik müzik etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Bu yıl 13. kez gerçekleştirilecek olan Türkiye’nin resital odaklı bu tek konser dizisi, yine parlak bir sezona imza atmaya hazırlanıyor. Ekim ayından Haziran 2020’ye dek SSM the seed’de, her ay gözde bir sanatçıya ev sahipliği yapacak olan etkinlik, İstanbul’un kültürel hayatına olan katkısının yanı sıra kentin uluslararası sanat camiasındaki yerini de pekiştiriyor. 

İstanbul Resitalleri 12 Ekim’de ‘Rahmaninov Kraliçesi’ olarak bilinen Ukrayna asıllı Amerikalı piyanist Valentina Lisitsa’yı ağırlıyor. Ardından kırk albümü ve güçlü yorumculuğu ile 21. yüzyılın en sıra dışı piyanistlerinden biri olarak kabul edilen, Rus piyano ekolünün yıldızlarından Nikolai Demidenko, 15 Kasım’da İstanbul Resitalleri kapsamında seyirciyle buluşacak. İsviçre’de düzenlenen Clara Haskil Uluslararası Piyano Yarışması 1999 birincisi, ‘New Ross’ ve ‘Music for Galway’ gibi İrlanda’daki iki önemli festivalin de müzik direktörü olan İrlandalı virtüöz Finghin Collins, 2019’un son resitalini 20 Aralık’ta verecek.

2020 yılının ilk sanatçısı, 18 Ocak’ta Japonya’dan Amerika’ya Wigmore Hall ve Carnegie Hall gibi dünyanın en prestijli salonlarında konserler veren; Çaykovski ve ARD gibi iki önemli uluslararası yarışmanın ödüllü ismi çellist Alexander Chaushian… Yehudi Menuhin (2002) ve Henryk Wieniawski (2011) gibi iki önemli uluslararası keman yarışmasının altın madalyalı ismi SoYoung Yoon ve dünyanın en prestijli piyano yarışmalarından LEEDS’in 2018 ikincisi Mario Haring, 14 Şubat’ta duo resitalde bir araya geliyor. Mozart yorumlarının yanı sıra özellikle Schubert ve Schumann yorumlarıyla dünya çapında büyük beğeni toplayan, 2007’de İngiliz Kraliyet Nişanı CBE ile onurlandırılan, günümüz klasik müzik dünyasının büyük sanatçılarından İngiliz piyanist Imogen Cooper ise 14 Mart’ta seyirci ile buluşacak.

Chandos özel sanatçısı olan, otuzdan fazla albüme ve İngiliz Kraliyet Nişanı OBE’ye sahip İrlandalı usta piyanist Barry Douglas, 10 Nisan’da the seed’de. ABD ‘Van Cliburn’ ve İspanya ‘Paloma O’Shea Santander’ uluslararası piyano yarışmalarındaki ödüllerin ardından 1986’da düzenlenen VIII. Uluslararası Çaykovski Yarışmasında  ‘Altın Madalya’ kazanarak dünya çapında adını duyuran sanatçı, bugün Uzakdoğu’dan Amerika’ya uzanan bir coğrafyada konserler veriyor. 16 Mayıs’ta Sir Simon Rattle ve Yuri Temirkanov gibi ünlü şeflerin gözde piyanistleri arasında yer alan, Mozart sonatları, Gramophone’da ‘Bugüne kadar ki en iyi elli Mozart’ kayıtları arasında gösterilen usta yorumcu, İngiliz piyanist Christian Blackshaw konuk oluyor. İstanbul Resitalleri 13. sezon finali, BBC Music Magazine’nin ‘Kanında müzik var!’ diye tanımladığı, Murray Perahia ve Andras Schiff gibi önemli ustalarla müzik çalışmış, 1991’deki ARD Uluslararası Müzik Yarışması’nı 19 yaşında kazanan en genç piyanist olma ünvanını taşıyan Japon piyanist Momo Kodama ile 12 Haziran’da gerçekleşiyor!

Yeni sezonun avantajlı dönem fırsatlarından yararlanmak isteyen klasik müzikseverler, seçecekleri en az beş resitalden oluşan abonelikler ile biletlerini ağustos ayı boyunca yüzde 30 indirimli olarak alabilirler.

 www.istanbulresitalleri.com

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR