Kordoba’da Sefarad Müzik Festivaline büyük ilgi

Haziran ayının son haftasında yapılan Uluslararası Sefarad Müzik Festivaline katılan 3.200 kişi toplam yedi konserin tadını çıkardı.

Kültür
10 Temmuz 2019 Çarşamba

Kordoba belediyesinin bilgilerine göre, Uluslararası Sefarad Müzik Festivaline 3200 kişilik katılım son yılların rekor katılımı oldu. Festivalin, şehrin turizmine katkısı önemli bir seviyeye geldi. Yedi konserin ikisinde biletlerin tamamı satılırken, ziyaretçi sayısı geçen senelerin üç katına çıktı.

Özellikle festivalin sonunda yer alan Portekizli grup Al Fado, 600 kişilik konser mekânını hınca hınç doldurdu. Çarşamba günü sahne alan Mom & Band grubu da benzer bir başarıya imza attı. Festivale İsrail’den de Diwan Saz adlı grup katıldı ve yaklaşık 500 seyirciyi kendine çekti.

Etkinliğin 18. yılında ilk kez ziyaretçilerden ücret alınmadı. Gelecek yıllarda etkinliğin uluslararası çapta daha da fazla duyurulması ve özellikle 700 kişilik bir Yahudi nüfusuna sahip Cebelitarık’tan ziyaretçi çekilmesi için çalışılacağı kaydedildi. Şehir şimdi de, 1-22 Eylül tarihleri arasında yedincisi gerçekleştirilecek Sefarad Sonbaharı etkinliğine hazırlanıyor.

Kordoba’da bin yıl evvel Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar ahenk içinde yaşarken Yahudi kültürü şehrin yaşamında önemli bir rol oynuyordu. Dönemin batı dünyasında Kordoba en çok tanınan kültür ve ekonomi merkezi olmuştu. Bugün hâlâ Kordoba üç kültürün şehri olarak biliniyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR