Köpekler girebilir Yahudiler giremez!

Belçikalı savcılardan işyerine köpekleri kabul eden fakat Yahudileri kabul etmeyen cafe sahibine ceza yok...

Dünya
12 Haziran 2019 Çarşamba

Belçikalı savcılar, cafe’sine Yahudilerin girmesinin yasak olduğunu belirten afiş asan Türk asıllı cafe sahibine karşı açılmış cezai suçlamaları düşürdü.

Saint-Nicolas şehrinde bir cafe, işyerine köpeklerin girebileceğini fakat “Yahudilerin giremeyeceğini” belirten bir afiş asmıştı.

La Derniere Heure gazetesi 2014’te cafe sahibine karşı açılmış olan ayrımcılık davasının Liege Savcılığı tarafından düşürüldüğünü belirtti. Raporda cafe sahibinin ismi yer almadı.

Belçika Antisemitizmle Mücadele Birliği Başkanı Joel Rubinfeld, gazeteye yaptığı açıklamada alınan karardan “iğrendiğini ve aşırı hayal kırıklığına uğradığını” belirtti. Savcılığın kararı gazeteye savcılık ofisi sözcüsü tarafından teyid edildi fakat kararın sebebi açıklanmadı.

Hakaret içeren metin afişte Türkçe ve Fransızca olarak iki dilde yer alıyordu. Türkçe metin “Bu işyerine köpek (it) girebilir ama Yahudi asla” şeklinde iken Fransızca metinde ‘Yahudi’ kelimesi yerine ‘Siyonist’ kelimesi kullanılmıştı.

İsrail’in Gazze’de Hamas ile mücadele ettiği dönemde asılan afişte aynı zamanda Filistin Bayrağı ve üstüne çarpı işareti atılmış İsrail bayrağı da bulunuyordu. İsrail bayrağının üstünde bir de “kefiye” yani Filistin şalı bulunuyordu.

Saint-Nicholas Belediye Başkanı Jacques Heleven afişin asıldığı duyulur duyulmaz cafe’ye polis ekiplerini göndermiş ve bu şekilde bir antisemitizmin “kabul edilemez” olduğunu açıklamıştı. Buna rağmen Rubinfeld, La Derniere Heure gazetesine yaptığı açıklamada davanın kapatılmasının “antisemitizm dahil her tür ırkçılığa karşı yapılan savaşın sadece sözde kaldığını” gösterdiğini belirtti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR