Edirne Büyük Sinagogunda ‘Ermeni Toplumu’ sergisi

Edirne’de oturan Ermenilerin fotoğraf ve kartpostallarından oluşan ‘Edirne ve Ermeni Toplumu’ isimli sergi 24 Mart Pazar günü Edirne Büyük Sinagogu Kültür ve Sanat Evinde açıldı.

Toplum
27 Mart 2019 Çarşamba

Edirne Kökenli ailenin Fransa’da yaşayan oğulları Roy Arakelian tarafından kitaplaştırılan konu üzerinden sergi haline getirilen ‘Edirne ve Ermeni Toplumu’ sergisi Edirne Sinagogundaki Kültür ve Sanat Evinde sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Küratörlüğünü Rakel Meşulam’ın yaptığı serginin açılışına Edirne Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren ve Türk Yahudi Toplumu geçmiş dönem başkanlarından Silvyo Ovadya’nın yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Serginin açılışında bir konuşma yapan Ovadya, Kültür ve Sanat Evinde sadece Yahudilik ile ilgili değil, Edirne’yi içeren tüm konulara yer vermeye özen gösterdiklerini ifade etti. Ovadya, Edirne Ermeni Toplumu konusunun çoğu kişi tarafından bilinmediğini ve oldukça ilginç olmasından dolayı paylaşmak istediklerini belirterek 28 Nisan’a kadar serginin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Güneren de serginin Edirne’nin çok kültürlülüğünü yansıttığını belirtti. Güneren, “Bugün Edirne’nin çok kültürlülüğünü, kültürel yapısını ve Edirne’deki mozaiği gösteren bir sergiyle karşı karşıyayız. Küratörlüğünü Rakel Hanım’ın yaptığı, Edirne’deki Ermeni yaşamını dikkate alan ve ağırlıklı olarak eski fotoğraflardan oluşan bir sergi” diye konuştu.

Serginin Küratörü Rakel Meşulam söz konusu çalışmanın kendilerini çok heyecanlandırdığını belirterek, “Özellikle Edirne’nin geçmişine gitmek, o kartpostalları incelemek, bunları sizin beğenisine sunabilmek sürecinde bu hazırlığı yaparken biz çok heyecanlandık. Sizlerin de bu heyecanı paylaştığınızı görüyorum. Çok teşekkür ediyorum. Umarım sergiyi gezdiğinizde bu heyecanımızdan karşılık alırsınız. Edirne çok kültürlü bir yer, birçok azınlığa ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Biz de elimizden geldiği müddetçe bunu yaşatmaya, etkinliklerimizi Edirne Sinagogunda sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Serginin ardından Şef Ahmet Hamdi Zafer yönetiminde Trakya Üniversitesi Balkan Oda Orkestrası tarafından bir konser verildi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR