“Uluslararası toplum İran’la mücadeleyi arttırmalı”

Ortadoğu turu kapsamında İsrail´e giden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü. Görüşmenin ana gündem maddelerinden birini de İran oluşturdu.

Dünya
21 Mart 2019 Perşembe

İkili görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlerken, Netanyahu Washington yönetiminin İran'a karşı attığı adımlardan övgüyle bahsetti. İsrail Başbakanı uluslararası toplumun ise İran ile mücadelede daha fazla adım atması gerektiğini belirtti.

İran ile varılan nükleer anlaşmadan çekilmesi nedeniyle ABD Başkanı Trump'a teşekkür eden Netanyahu, "Başkan Trump, anlaşmadan çekileceğini söyledi ve dediğini de yaptı. İran üzerindeki baskı işe yarıyor fakat bunu genişletmeliyiz, aramızdaki işbirliğiyle bu olacaktır" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ise İsrail ile ABD arasındaki yakın ilişkiye değinerek, ülkesinin İsrail'in en iyi dostu olduğunu belirtti. Tahran yönetiminin İsrail'i yok etme çağrısı yaptığını hatırlatan Pompeo, bu tehditlere karşı ABD'nin İsrail'in yanında yer aldığını kaydetti.

İsrail-Filistin barış sürecine de değinen Pompeo, "Kalıcı barışın sağlanması için bölgede samimi bir diyalog ve karşılıklı fikir alışverişinin desteklenmesi gerekiyor" dedi.

Etiketler:

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR