Eichmann’ın oğulları ORTAYA ÇIKTI

Önde gelen Nazi savaş suçlusu Eichmann’ın oğullarından birisi Arjantin’de, babasının Mossad tarafından kaçırıldığı bölgenin çok yakınında yaşıyor. İngiliz gazetesi The Daily Mail’e göre, Eichmann’ın diğer iki oğlu bir Nazi hücresi kurdular. Horst’un eski kız arkadaşı, “Babaları idam edildikten sonra, Klaus ve Horst çok kızdılar ve Yahudilere saldırmaya başladılar” diyor.

Dünya
12 Aralık 2018 Çarşamba

Janet Mitrani


Netflix’te gösterime giren ve başrolünde Ben Kingsley ile İsrailli aktörlerin yer aldığı yeni film ‘Operation Finale’ sayesinde, Nazi savaş suçlusu Adolf Eichmann’ın Mossad tarafından yakalanması sürecinde geçen olaylar, tüm dünyada yeniden gündeme geldi. Eichmann’ın dört oğlu vardı; ölümünden sonra bile babalarına sadık kalan Klaus, Horst ve Dieter ve Nazi savaş suçlusunu reddeden ve yaptıklarını kınayan en küçük oğlu Ricardo.

İngiliz gazeteye göre, Klaus ve Horst üç yıl önce öldüler. The Daily Mail, Eichmann’ın şimdi 76 yaşında olan üçüncü oğlu Dieter’ın izini sürerek Buenos Aires, Arjantin’de, babasının Mossad ajanları tarafından yakalandığı bölgeden birkaç kilometre uzaklıkta yaşadığını ortaya çıkarttı. Eichmann burada yakalandıktan sonra davasının görüldüğü İsrail’e götürülmüş ve suçları nedeniyle asılmıştı.

Horst’un eski kız arkadaşı Carmen, The Daily Mail’e Eichmann ailesinin hikâyesini anlattı.

Garupá, Kuzey Arjantin’deki evinde 61 yaşındaki Carmen, Horst’un babasına ne kadar yakın olduğundan bahsetti. Horst, Aralık 2015’te 75 yaşındayken, Buenos Aires’teki evlerinde bağırsak kanserinden öldü. Almanya’da yaşayan ağabeyi Klaus da aynı yıl, 79 yaşındayken Alzheimer hastalığından hayatını kaybetti. Kardeşleri Dieter, İtalyan eşi Martha Valinotti ile Buenos Aires’te, Mossad’ın babasını yakaladığı yere sadece birkaç kilometre uzaklıktaki bir dairede yaşıyor.

Dieter inşaat firmasında yönetici olarak çalışıyordu ve emekli olmadan önce hem Almanya’da hem de Arjantin’de çalışıyordu. Şimdi ise birçok kiralık mülke sahip… İki çocuğu bulunuyor. Röportaj yapmayı kabul etmemesine rağmen, Carmen’in düşüncesine göre babasının masum olduğuna inanıyor.

Carmen eski eşi Horst’tan sadık bir Nazi olarak bahsediyor ve babası yakalandıktan sonra evlerine bir gamalı haç astığını ekliyor. The Daily Mail’e “Büyükbaba Eichmann kaçırıldığında aile bunalıma girdi. İsrail’de hapiste olduğu dönem çok zor bir zamandı. Aile infazına hazırdı. Hepsi bunun olacağını biliyordu” şeklinde konuştu.

Avrupalı Yahudilerin gettolara, toplama ve ölüm kamplarına gönderilmesinden sorumlu olan Eichmann, savaştan sonra Ricardo Klement takma adıyla Arjantin’e kaçarak yerleşti. Buenos Aires’te eşiyle birlikte basit bir evde yaşıyor ve Mercedes fabrikasında çalışıyordu. Kimliği, en büyük oğlu Klaus’un, Yahudi olduğunu bilmeden, çok kısa bir süre Sylvia Hermann adında bir kadınla birlikte olmasıyla ortaya çıktı.

“Büyükbaba Eichmann bir keresinde çocuklarına kaçak olmaktan çok yorulduğunu söylemişti. Neler olabileceğini o da, büyük çocukları da biliyordu. Olacakları bekliyorlardı fakat bu olayı kolaylaştırmıyordu. İdam edildiğinde, Klaus ve Horst çok sinirlenerek Yahudilere saldırmaya başladılar. Bu onlar için her şeyi daha da kötüleştirdi” diye ekledi Carmen.

 

Eichmann’ın çocukları bir Nazi hücresi kurdu

Carmen’in mesleği terzilikti ve 13 yıl boyunca Horst ile yaşamıştı.

“Horst babasının yanlış bir şey yapmadığına inanıyordu. Ricardo dışındaki bütün kardeşler büyükbaba Eichmann’ın masum olduğunu düşünüyordu. Eichmann oğullarına, Hitler’in Yahudileri öldürmek istemesinin sebebinin, Yahudilerin suya kimyasallar ekleyerek Almanları kısırlaştırmayı planlamaları olduğunu söylemişti.”

“Öldürülmelerinin sebebi buydu” diyordu onlara. Horst babasının kesinlikle doğru şeyi yaptığına inanıyordu. Horst Eichmann’ın suçlu olduğunu düşünseydi bütün dünyası yerle bir olurdu” diye anlattı Carmen The Daily Mail’e. Carmen’e göre, Eichmann oğullarını, amacının Yahudileri sadece Almanya’dan atmak olduğuna, fakat başka hiçbir ülke onları kabul etmeyince öldürmeye mecbur kaldığına ikna etmişti. “Eichmann başta oğullarına gerçek kimliğinin ortaya çıkmasını önlemek amacıyla, onların amcaları olduğunu söylemiş ve ancak Horst ile bir tartışmasından sonra gerçeği itiraf etmiş” diye anlatıyordu Carmen.

The Daily Mail’in ortaya çıkarttığına göre, babaları infaz edildikten sonra, Horst ve Klaus bir Nazi hücresi kurarak Yahudi işyerlerine ve sinagoglara saldırılar planladılar.

Ayrıca belgelere göre 1962’de, polisle bir çatışmadan sonra, polisler bu Nazi hücresinin merkezini basarak, Nazi propagandalarıyla birlikte, bir Yahudi okul otobüsüne saldırmak için kullanmayı planladıkları tüfekler ve Molotof kokteyllerini buldular. Bundan iki yıl sonra Horst ateşli silahlar ve Nazi propaganda malzemesi bulundurma suçlarından hapse girdi.

Oğlu hâlâ Eichmann’ın masum olduğuna inanıyor

Carmen Horst’un Nazi bir babası olduğunu kızına altı aylık hamileyken öğrendiğini söylüyor. “Başta şok geçirdim. Ama Horst’u bana söylemediği için suçlamadım. Horst çok dikkatliydi. Veronica doğduğunda hastanede benim kızlık soyadımı verdik. Etrafımızda kimlerin olduğunu bilemezdik” diye hatırlıyor Carmen.

Eichmann’ın en büyük oğlu Klaus, Nazi ideolojisine çok bağlı ve aşırı radikaldi. O zaman basında çıkan haberlere göre, babasına ölüm cezası verildiğinde, kararın ‘haksızlığını’ protesto etmek amacıyla Buenos Aires’te bir basın toplantısı düzenlemişti.

1961 yılında Amerika’ya geldiğinde, Parade Dergisiyle yaptığı bir röportajda, “Babamı suçladıkları şeylerin tümü propagandadır… Bu savaş suçları doğru değil… Yahudiler kendileri şehit olsunlar diye en baştaki Yahudilerin bu katliam emirlerini verdiğini duymuştum” demişti. CIA belgelerine göre bu davranışı Amerika’dan sınır dışı edilmesine sebep olmuştu.1959 yılında Klaus, Afrika kökenli bir kadın olan Martha ile evlendi. İki çocukları oldu. Daha sonra Klaus eşini terk ederek güney Almanya’ya yerleşti. Burada başka bir kadından üç çocuğu daha oldu. Üç yıl önce de öldü.

Eichmann’ın en küçük oğlu Ricardo, Arjantin’de doğdu. O beş yaşındayken babası İsrail Devleti tarafından tutuklandığında, annesi Veronica ile Almanya’ya taşındı ve Ortadoğu konusunda uzman bir arkeolog oldu. 1990’lardaki bir röportajında babasının idam edilmesini haklı bulduğunu ve korkunç suçları yüzünden ölmeyi hak ettiğini söylemişti.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR