16 Nisan 2021 Cuma 11:29
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

İsrail ve Mısır´dan doğal gazda önemli işbirliği

İsrail Enerji Bakanı Steinitz, Leviathan gaz sahasını Mısır LNG tesisine bağlayacaklarını açıkladı.

Dünya 2665 görüntüleme
24 Şubat 2021 Çarşamba

Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Tarek El Molla’nın, Kudüs’ü ziyaret etmesiyle, İsrail ve Mısır geçtiğimiz pazar günü, doğal gaz konusunda aralarındaki işbirliğini geliştirecek bir adım daha attılar.

İsrail Enerji Bakanı Steinitz ve Mısırlı mevkidaşı Molla, İsrail’in Leviathan gaz sahasını açık deniz boru hattı yoluyla Mısır Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG-Liquefied Natural Gas) şirketine ait tesislere bağlamak konusunda bir anlaşma yolunda çalışmaya karar verdiler. Anlaşma, İsrail’in Mısır tesisleri yoluyla Avrupa’ya sıvılaştırılmış gaz ihraç etmesini kolaylaştıracak.

Steinitz, 2016 yılından beri İsrail’i ziyaret eden ilk Mısırlı bakan olan Molla’yı ağırladığı için ‘mutlu ve heyecanlı’ olduğunu belirtti. Steinitz, Molla’nın iyi arkadaşı olduğunu ve onunla ‘harika bir ilişkisi’ olduğunu ekledi.

Steinitz anlaşma sonrası yaptığı konuşmasında, “Arap ülkelerini İsrail Devleti ile birleştiren Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nu gerçekleştirdik. Bakan El Molla’ya foruma başkanlık yaptığı için müteşekkirim. Bu tarihi bir ziyaret; Bakan’ı ve ekibini İsrail’de ağırladığım için kendimi şanslı sayıyorum” dedi.

İsrail ve Mısır’ın enerji bakanları Doğu Akdeniz Gaz Forumu’nun kuruculuğunu yapmışlardı.

Steinitz, söz konusu anlaşmanın İsrail’in geçen yıldan beri Mısır’a doğal gaz ihraç etmesiyle birlikte, 42 yıl önce aralarında imzalanan barış anlaşmasından sonra iki ülke arasında gerçekleşen en belirgin ekonomik işbirliği olduğunu belirtti.

İki bakan aynı zamanda, bir Gazze deniz gaz sahası geliştirme konusu dahil olmak üzere, Filistinlilerin enerji bağımsızlığını arttırmanın yollarını, Cenin’de bir enerji santralı kurulmasını ve Filistinlilere doğal gaz tedarik etme konularını da masaya yatırdılar.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR