20 Nisan 2021 Salı 07:36
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

ABD Dışişleri Bakanı BDS Hareket´ini antisemit olarak nitelendirdi

Kudüs´te konuşan ABD Dışişleri Bakanı İsrail karşıtı boykot aktivistlerine karşı derhal adım atma sözü verdi.

Dünya 1694 görüntüleme
20 Kasım 2020 Cuma

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, perşembe günü İsrail'e yaptığı ziyarette, ABD hükümetinin İsrail karşıtı boykot hareketini, Yahudi karşıtı olarak adlandırdığını ve hemen kendisine bağlı grupları çökertmeye başlayacağını söyleyerek Boykot, Tecrit ve Yaptırımlar anlamına gelen BDS’yi "kanser" olarak nitelendirdi.

 BDS kayıtlı bir kuruluş değil, İsrail'in karşı ekonomik yaptırımlarını, hükümetin adaletsiz politikaları olarak gören Filistin yanlısı aktivistlerin dünya çapında bir hareketi için kullanılan bir terimdir.

Mike Pompeo, Başbakan Netanyahu ile birlikte yaptığı açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı'nın küresel İsrail karşıtı BDS kampanyasını antisemit olarak kabul etmemiz ile ilgili bir duyuru yapmak istiyorum." dedi.

Pompeo Netanyahu’ya bakarak, ‘‘Bunun size basit geldiğini biliyorum ama nefret dolu BDS davranışlarına karışan kuruluşları belirlemek ve ABD hükümetinin onlara verdiği desteğini geri çekmek için derhal adımlar atacağımızı bilmenizi isterim’’ diye ekledi.

Bu noktada Netanyahu, ABD'li üst düzey diplomatın sözlerini yarıda kesti ve "Kulağa basit gelmiyor, kulağa harika geliyor" ifadelerini kullandı.

"Bakın," diye devam etti Pompeo, "BDS hareketini kötü olduğu düşünen diğer tüm ulusların yanında olmak istiyoruz. Bu hareketle savaşmaya kararlıyız. Sicilimiz kendi adına konuşuyor. Trump yönetimi sırasında Amerika, daha önce hiç olmadığı kadar İsrail'in yanında durdu. "

Önde gelen Avrupalı ​​politikacılar, BDS hareketini ideolojik gerekçelerle reddetmişler, ancak ifade özgürlüğü yasaları nedeniyle yasaklamakta yetersiz kalmışlardı. Mayıs 2019'da Alman Federal Meclisi, BDS'yi kınayan ve yöntemlerini antisemit olarak tanımlayan bir kararı büyük bir çoğunlukla kabul etmişlerdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun giderayak İsrail işgali altındaki Filistin topraklarına yaptığı skandal niteliğindeki ziyarete Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi. Bakanlık, 'Pompeo'nun Batı Şeria ziyaretinin arkasında İsrail'in işgal atındaki Filistin topraklarındaki hukuk dışı eylemlerine meşruiyet kazandırmak yatmaktadır' ifadesi yer aldı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ