19 Eylül 2021 Pazar 05:32
izmir marriot
izmir marriot

İlhak ertelendi

Uluslararası tepkiye neden olan İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak planı ertelendi. Açıklama, İsrail Başbakanı Netanyahu’nun güvendiği yardımcılarından Ofir Okinus tarafından basına duyuruldu.

Dünya 2802 görüntüleme Sesli Dinle
2 Temmuz 2020 Perşembe

İsrail’in Ordu Radyosuna konuşan Okinus, ilhakın planlandığı gibi 1 Temmuz’da görüşülmeye başlamayacağını, yetkililerin halen planın detayları hakkında ABD diplomatları ile görüşme halinde olduğunu belirtti. Ancak Okinus planın temmuz ayının sonlarına doğru başlayacağını da belirtti. Okinus sözlerine şöyle devam etti: “Amerikan yönetimi ile koordine olmadan hiçbir şey yapılması söz konusu değil.”

Netanyahu, geçtiğimiz ocak ayında yaptığı açıklamalarda, ABD Barış Planının kapsamında İsrail’in Batı Şeria’nın yüzde 30’una tekabül eden, Yahudi yerleşimlerinin yoğun olduğu bölgede egemenlik hakları ilan edeceğini duyurmuştu.

Ancak plan gereği 1 Temmuz günü başlaması gereken ilhak prosedürü ertelendi. Ertelenme kararı İsrail’in sağcı muhalefetinden de tepki aldı. Yamina Partisi Milletvekili Ayelet Shaked tepkisinde, Savunma Bakanı Benny Gantz’ın ve Arapların baskısına dayanamayan Netanyahu’nun pes ettiğini iddia etti. Savunma eski Bakanı ve Milletvekili Avigdor Lieberman da Netanyahu’yu seçmenlere boş vaatler vermekle suçladı.

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel