19 Eylül 2021 Pazar 05:25
izmir marriot
izmir marriot

Koalisyonda ilhak çatlağı

İsrail’in, Batı Şeria’daki yerleşimleri ilhak etmeyi meclis gündemine getirmesi beklenen 1 Temmuz öncesinde, koalisyon ortakları arasında görüş ayrılığı net bir şekilde gün yüzüne çıktı.

Dünya 5537 görüntüleme
1 Temmuz 2020 Çarşamba

“Öncelik koronayla mücadele”

  Koalisyon ortağı ve İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz şu an için öncelikli konunun COVID-19 salgınından kaynaklanan sağlık ve ekonomik krizin atlatılması olduğunu belirterek, “Koronayla savaşla ilgisi olmayan her şey şu anda bekleyecek” dedi. 

“Gantz faktör değil”

  ABD’li yetkililerle temaslarının devam ettiğini belirten Başbakan Netanyahu ise, ilhak konusunun ayrı görüşüldüğünü, Mavi-Beyaz İttifakının bu konuda faktör bile olmadığını belirterek tavrını sürdürdü. 

1 Temmuz ertelenebilir

  Netanyahu ile Gantz’ın koalisyon anlaşmasına göre, ABD yönetiminin onayını alması halinde İsrail Başbakanı 1 Temmuz’dan itibaren Batı Şeria’daki Yahudi yerleşim birimleri ve Ürdün Vadisinin “ilhakını” kabine veya Meclisin onayına sunabilecek.

  Ancak İsrail basınında yer alan haberlere göre 1 Temmuz tarihinin ertelenmesi söz konusu. Jerusalem Post gazetesine konuşan ABD’li yetkililerin İsrail’in planını 1 Temmuz’da uygulamayacağını söylediği belirtildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel