7 Ağustos 2020 Cuma 19:19

‘Game of Thrones’ yıldızı Belçika’daki tartışmalı festivale katılmıyor

Kültür 1951 görüntüleme
11 Aralık 2019 Çarşamba

Hollandalı Game of Thrones oyuncusu Carice van Houten, antisemitizmi provoke etmekle suçlanan Aalst Festivalini gerekçe göstererek Belçika’daki bir televizyon programına katılımını iptal etti.

Belçika’da her yıl yapılan Aalst Festivalinde geçen martta Yahudilerin omuzlarında para tutan farelerle karikatürize edildiği devasa şişme kuklalar yürütülmüştü. Antisemit olarak nitelendirilen bu olay üzerine UNESCO, söz konusu karnavalı Somut Olmayan Kültürel Miras listesinden çıkarmak için bu ay oylamaya gidecekti. Ancak geçen hafta karnaval organizatörleri listeden kendi istekleriyle çekildiklerini açıkladı.

Melisandre rolündeki oyuncu programda Aalst Belediye Başkanının da olması üzerine bu kararı aldığını açıkladı. Belediye Başkanı Christoph D’Haese festivalde Yahudileri karikatürize etmekte hiçbir sakınca olmadığını dile getirmiş, festival organizatörlerine tam desteğini açıklamıştı. Van Houten programa Kara Kitap filminden tanınan Hollandalı Halina Reijn ile birlikte katılacaktı. Reijn’in kocasının Yahudi olmasından dolayı Reijn programdan çekileceğini açıklayınca Van Houten arkadaşının yanında durdu. Yakında vizyona girecek olan Obssesion’da Reijn yönetmen koltuğunda, Van Houten ise başrolde birlikte çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

gazete sayfası

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL