Simone Veil ve eşi Antoine Veil, Panthéon’a defnedilecekler

89 yaşında hayatını kaybeden eski sağlık bakanı ve akademisyen Simone Veil için çarşamba sabahı milli bir tören düzenlendi.

Pınar Kılavuz EKERBİÇER / Paris Dünya
6 Temmuz 2017 Perşembe

20. yüzyılın en önemli figürlerinden olan Simone Veil için Invalides’de milli cenaze töreni düzenlendi. Fransa, Yahudi Soykırımından kurtulan, ülkede kürtajı yasallaştıran, Sağlık eski Bakanı Simone Veil’e hürmetlerini sundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yaptığı konuşmada Simone Veil ve eşi Antoine Veil’in Panthéon’a defnedileceğini açıkladı.

Simone Veil’in Fransız bayrağına sarılı tabutu saat 10. 40’da Cumhuriyet Muhafızları tarafından Chopin’in cenaze marşı eşliğinde Invalides’in avlusuna getirildi.

Törende eski Cumhurbaşkanlarından Nicolas Sarkozy ve François Hollande’ın yanı sıra devlet erkânından François Fillon, Villepin ve Lionel Jospin de yer aldı.

Emmanuel Macron konuşmasının başında Simone Veil’in hayatta verdiği mücadelelerden bahsederken, “Simone Veil çok başarılı zaferle imza attı” dedi. Kürtajın yasallaşmasındaki rolünden, Avrupa için verdiği mücadeleden ve Holokost’un anısı için yaptığı çalışmalardan da bahsetti. Simone Veil’in ileri görüşlü  olduğunun altını çizdi.

Konuşmasının devamında, “Simone Veil’in mücadelesine kaldığımız yerden devam etmeliyiz. Fanatizm, tolerans eksikliği hala devam ediyor. Siz bizim hayatımıza bir ışık oldunuz. Sizin büyüklüğünüz, bizim büyüklüğümüz oldu” dedi.

Emmanuel Macron’dan önce Simone Veil’in iki oğlu konuşma yaptı. Avukat olan oğlu Jean Veil, “70 senelik ilişkimiz için sana teşekkür ederim. 10 yaşımdan önce Auschwitz’in ne olduğunu biliyordum. Seni seviyorum anne” dedi ve konuşmasında sıklıkla annesinin Holokost’un aktarımındaki rolünü ve 2004 senesinde Auschwitz ziyaretinden bahsetti.

Daha sonra sözü diğer oğlu Pierra François Veil aldı. “Sen birçok Fransız’ın annesi oldun. Bu tören senin ölum kamplarındaki son zaferindir” dedi.