Mutlu insanların yuvası Or Yom’da aile içi bir pazar günü

21 Şubat Pazar günü. Son iki aydır birkaç kez uğradığım Or Yom binasında farklı bir telaş var o sabah. Çiçeği burnunda Yeni Dönem Başkanı Moiz Romano günler öncesinden tüm davetlilere tekrardan hatırlatmış. Sizleri ailelerinizle Or Yom’un ilk devir teslim törenine bekliyoruz diye. Her iki kurum -İhtiyarlar Yurdu ve Barınyurt- nasıl birleşecek, onca sorunla kim ilgilenecek derken elini taşın altına koyan, kimi zaman üzülen, kırılan ama hiçbir zaman vazgeçmeyen cesur insanları sizlerle paylaşacağım.

Moiz Başkan’la ilk kez Neve Şalom Yönetim Kurulu toplantısında karşılaşmıştık. Toplantı boyunca sakinliği, ekibi ile iyi iletişimi ilk andan dikkatimi çekmişti. Hani büyüklerimizin ‘Comme Il Faut’ olarak nitelediği kendine ve çevresine özen gösteren, dikkatli bir beyle tanışmıştım. Sonraki dönemlerde farklı sebeplerle Or Yom’a birkaç kez daha yolum düştü. Her seferinde tıpkı Selim Başkan gibi bizzat ilgilenerek, elinden gelenin fazlasını yapmaya çalıştı. Birazdan, biraz uzun bir yazı okuyacaksınız. Ancak cemaatimizin en zor ve önemli bölümü olan yaşlılarımızla, bakıma muhtaç dindaşlarımızla ilgilenen bu kahramanlarımız için tüm gazeteyi onlara ayırsak bile yetmez. Tek kelime ile “Helal Olsun” sizlere…

Kapıdan girer girmez Selda Seneor konukları karşılıyor. Selda’yı her gördüğümde “ben ne zaman bu kadar büyüdüm?” diye kendime soruyorum. Rahmetli Jojo Abi ve babam bu günleri görse elbette bizlerle gurur duyarlardı. Selda’nın tertemiz kalbi bu kuruma ışık veriyor. Eminim genel sekreterlik görevini de başarıyla yürütecek. Hemen ardından tek tek kurum gönüllüleri konuklara “Hoş geldiniz” dedi. Başkan Moiz Romano, Başkan Vekili Nora Uyar, Başkan Yardımcısı Selim Cibili, Kadın Kolları Başkanı Toni Biçaçi, Genel Sekreter Selda Seneor, Sayman İzak Bivas, üyeler Hayim Dalsarfati, Malka Alazraki, Meri Maya, Sabeto D. Baruh, Beki Muaraf, başkan danışmanları Selim Nahmias, Vivi Şebi, Viki Özromano heyecanla töreni bekliyorlardı. Lidya Abla kısa bir sohbet ediyoruz, annemi sormadan geçmiyor. Hemen ardından ise Bülent Özsezikli’yi fark ediyorum. Küçüklükten hayal meyal Şişli Sinagogu Şabat tefilalarından hatırladığım o abi de büyümüş ve cemaatine hizmet ediyor. La Casa Catering tarafından hazırlanan sabah kahvaltısı ise konuklara bir lezzet şöleni yaşatıyor.

Günün açılış konuşmasını ve törenin sunuculuğunu Selda Seneor üstlendi. Öncelikle bugün verdiği hizmetler ile gurur duyduğumuz Or Yom’un macerası ve bugünkü durumu davetlilerle paylaştı.

“Bilindiği üzere 2013 yılında, cemaatimizin kaynaklarını daha doğru kullanmak amacıyla, İhtiyarlara Yardım Derneği ile Barınyurt’ta kalan pansiyonerlerimizin tek çatı altında hizmet almasına karar verildi. Barınyurt ve İYD yönetim kurullarından seçilen kişilerden bir heyet oluşturuldu. Bu heyet Jojo Nassi koordinatörlüğünde Or Yom'un temel taşlarını atmak üzere çalışmalara başladı. Birleşmenin her aşamasında birçok sorunla karşılaşılmasına rağmen bu ekibin özverili davranışları Or Yom’u şekillendirdi. Cemaatteki faaliyetleri Or Yom’un yapısına uygun görülen üyelerimiz de bünyeye katılarak ilk yönetim kurulu oluşturuldu. Barınyurt binasında 120 kişi kapasiteye en iyi hizmet verebilecek şekilde tadilatlara başlandı. Bina, daha işlevsel ve konforlu hale getirildi. Mayıs 2014’de İYD yaşlılarının taşınmasıyla da Or Yom’da yepyeni bir yaşam başladı.

Or Yom’u benzerlerinden ayıran çok önemli bir özelliği var; Or Yom, hem yaşlı, hem zihinsel engelli, hem de kalacak yeri olmayan gençleri bir arada barındıran, dünyada eşi benzeri görülmeyen tek kuruluş. Şu anda 95 pansiyoner, bir kısmı vardiyalı çalışan olmak üzere, 70 personel ve yaklaşık 50 kadar gönüllü bulunmakta. Şu anki yönetim kurulu 12 üyeden oluşuyor, bu kurulda üç başkan danışmanı da toplantılara düzenli katılıyor.”

Sonraki bölümde kurum gönüllülerinden Barbara Yoaf Karyo, kendi hazırladığı Or Yom pansiyonerlerinin günlük yaşamından kesitler sunan belgesel filmi davetlilerle paylaştı. Film, bir süre evvel Salt Galata’da da gösterilmiş. Bu anlamlı gösterimin ardından plaket törenine geçildi. Plaket töreni 2014 Dönem Başkanı Hayim Küçük ve 2015 Dönem Başkanı Selim Nahmias’ın plaketleri gönüllülere takdim etmeleri ile gerçekleşti. Moiz Romano, Viki Özromano, Beki Muaraf, Violet Aroyo, Hayim Dalsarfati, Sabeto D.Baruh, Lidya Karako, Selim Cibili, Meri Maya, Bülent Özsezikli, Selda Seneor, Toni Biçaçi, Malka Alazraki ve İzak Bivas plaketlerini ve mutluluklarını aileleri ile paylaştılar.

Törenin bir sonraki bölümünde ise hem her iki kurumun birleşmesinde hem de bu günlere kavuşabilmesinde apayrı emekleri olan dört fedakâr insan kürsüye davet edildi.

İlk olarak 2014-2015 döneminde kadın kolları başkanlığını yürütmüş, Or Yom’da herkesin gözbebeği olan Nora Uyar’ın plaketi Neve Şalom Başkanı Daryo Katalan tarafından takdim edildi.

Nora Uyar: Her türlü yapıcı ve yıkıcı eleştiriye maruz kaldığım anlarda bile yöneticilerle köprü görevini yaptım!  

Nora Uyar, Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh, Cina Alkaş, eş başkanlar Selim Nahmias ve Hayim Küçük’e de teşekkür ettiği konuşmasında yaşanan zor günleri ayrıntıları ile paylaştı. Bu anlamda özellikle İbrahimzadeh ve Alkaş’ın pansiyonerlerin yeni yerlerine yerleşim sürecinde bizzat ilgilenmelerinden, kendilerini yarı yolda bırakmayan gönüllülerin özverili çabalarından, yardımcısı Lidya Karako’nun desteğinden ve profesyonel kadronun da öneminden bahsetti. Önce Violet Aroyo, şimdi de Derya Yücel’in çabaları ile bu başarının bir ekip işi olduğunu vurguladı. Uyar, konuşmasında her gün sağlık sorunlarının olabildiği bir kurumda Bülent Özsezikli gibi bir gönüllünün aralarında olmasının da önemini hatırlattı. Uyar konuşmasının son bölümünde ise bu zorlu dönemde kızlarını da evlendirmelerine rağmen pansiyonerlerin sevgisinin onları bütünleştirdiğini belirtti ve hayatlarından çalarak buraya geldikleri sevdiklerine de bu vesile ile teşekkür etti.

Sonraki bölümde 2014-2015 yılında başkan vekilliği yapmış Vivi Şebi’nin plaketi ise Or Yom’un oluşma sürecindeki koordinasyonu sağlayan Jojo Nassi tarafından takdim edildi.    

 

Vivi Şebi: Tanrı adına yapılan her çalışmada bereket ve mutluluk kişiye geri döner!

Vivi Şebi tarafından yapılan konuşmada ise Or Yom’un içinde gün geçtikçe daha mutlu insanların yaşadığı ve her geldiğimizde yeni bir şeyler öğrenilen bir koskoca okul olduğu belirtildi. Or Yom’un bir aile yuvası olduğu da hatırlatılarak birinin bile eksikliğinin büyük bir boşluk yaratacağı vurgulandı. Şebi konuşmasını ayrıca Pirke Avot’un öğretileri ile süsledi. Moiz Başkan’ın genç ve dinamik ekibine de başarılar dileyen geçmiş dönem başkan vekili Selim Nahmias’ın her zaman kurumda vurguladığı “Tanrı adına yapılan her çalışmada bereket ve mutluluk kişiye geri döner” sözleri ile konuşmasını sonlandırdı.

Törenin bir sonraki bölümünde ise 2014 Dönem Başkanı Hayim Küçük’e plaketini vermek üzere Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh kürsüye davet edildi. İbrahimzadeh çalışmalarından dolayı tüm gönüllülere teşekkür ederken, Kız Kulesi manzaralı bir tabloyu da Or Yom’a hediye etti.

Hayim Küçük: Hayallerimizin pek çoğu başlangıçta imkânsız sonra gerçekleşebilecekmiş gibi görünür. Harekete geçtiğimizde ise gerçekleşmesi artık kaçınılmazdır.

Sözlerine Christophe Reeve’in demokrat parti kongresinde kullandığı cümlesi ile başlayan Küçük, üç yıl önceki dönemi hatırlatarak ilk başlarda her iki kurumun çoğu üyesinin de bu birleşmeyi imkânsız gördüğü hatta karşı tarafında durduklarını hatırlattı. Cemaat Başkanı İshak İbrahimzadeh’nin önderliğinde, Başkan Vekili Jojo Nassi, kendisi ve Selim Nahmias ile Büyükada’da yapılan ilk toplantıda Daryo Başkan’ın da desteği alınarak Neve Şalom şemsiyesi altında Or Yom huzur evinin ilk temellerinin atıldığını belirtti. Dostlukların içimizdeki sevgiyi taşımak, büyütmek ve dağıtmak olduğunu da vurgulayan Küçük, içinde sevgi barındıranlar için dünyanın tek bir aile olduğunu ve çalışma arkadaşları ile bunu başardıklarını açıkladı.

Hahambaşı Rav İshak Haleva: İnsanoğlu olarak yaşamanın üç temel felsefesi; Avraam, Yitzhak ve Yaakov

Hahambaşı Rav İshak Haleva her zamanki neşeli ve esprili üslubu ile önce 2015 dönem Başkanı Selim Nahmias’a plaketini ve Or Yom’un temsili anahtarını takdim etti. Ardından Hahambaşılık tarafından hediye edilen bir tabloyu sundu. Konuşmasında bu denli iyi bir düşünce ile kurulan Or Yom’da görev yapan gönüllülerin görevini bitirmemesini ve yeni döneme aktarmasını dileyen Hahambaşı Haleva, Yahudilikten de bir örnek vererek her ne kadar dualarımızda üç atamız Avraam, Yitzhak ve Yaakov’un da adını zikretsek de duamızın bitiminde Avraam’ı telaffuz ederek, nasıl bir yaşamı örnek almamız konusunda dinimizin bize Avraam’ı örnek gösterdiğini belirtti. Çünkü atamız Avraam mücadeleci ve yardımsever bir liderdi. Bu öylesine bir yardımseverlikti ki Tanrı ile konuştuğu esnada bile yardıma ihtiyaç duyan birilerini gördüğünde konuşmasını kesip yardıma koşması bunun en iyi örneğiydi. Cemaatimizde de her zaman Avraam ekolünü örnek almamız gerekliliğini vurgulayan Hahambaşı Haleva sözlerini bitirirken bu birleşmenin üç yıl gibi bir sürede gerçekleşmesinden sitem de duyarak “Herkes kendi yönetmek ister, ama sonunda biz olmamız gerektiğini anladık” diyerek bitirdi. Bu arada ailelere de seslenmeyi ihmal etmeyen Hahambaşı gönüllü kardeşlerin aslında çocuklarının ve sevdiklerinin zamanlarını çalmadığı tam tersine bu çalışmalar ile iyi birer örnek olduklarını belirtti.      

Günün en duygu yüklü konuşması ise çoğu kez gözyaşları ile kesilen 2015 Dönem Başkanı Selim Nahmias’ın ekip arkadaşlarına teşekkürüydü.

Selim Nahmias: Taşın altına elini koymuş bir avuç insan var karşımızda!

Selim Nahmias konuşmasının ilk bölümünde yaşadıkları sıkıntılı dolu ilk altı ayda taşın altına elini koymuş değerli arkadaşlarına teşekkür ederek, emeklerinin unutulmamasını diledi. “Bin bir eleştirinin, olmaması gereken nice sözlerin yıprattığı anlar yaşadık. İlk altı ayda sudan çıkmış balık gibiydik. Farklı çalışma şekillerinden yoğrulmuş insanlar olarak birbirimize bakarak etrafı gözlemledik. Profesyonel çalışmanın ne olduğunu bilemedik ancak çok şükür onu da becerdik. Sadece katı kurallar koyup, korku vererek profesyonelliğin olamayacağını bizde öğrendik ve öğrettik. Ancak geldiğimiz süreçte aldığımız övgüler cemaatimizin kararları ve uygulamalarının ne kadar doğru olduğunu göstermektedir” diyen Selim Nahmias konuşmasının ikinci bölümünde ise sırasıyla Daryo Başkan’a, İshak İbrahimzadeh’ye, tüm yönetim kurulu arkadaşları ve gönüllü hanımlara teşekkürlerini iletti.

Nahmias’ın özel teşekkürleri ise çok duygulu anlara tanıklık etti. Ekibin içine çok faydalı olacağı düşüncesi ile davet ettiği Selim Cibili, kurumun paşası olarak nitelediği Bülent Özsezikli, sabır taşı sıfatını hakkıyla kazanan Nora Uyar ve tüm hesapları gönül rahatlığıyla teslim ettiği Moiz Romano bu teşekkürlerin sahibiydi.

Nahmias bu arada yeni derneğe geçiş döneminde de bağışları ile desteğini esirgemeyen Ceri Lebahar’a ve pansiyonerlerimize en iyi sağlık hizmeti verme konusunda da güzel diyaloğu için Or Ahayim Vakfı Başkanı Yaşar Abuaf’a teşekkürlerini ihmal etmedi.

Günün son konuşması ise çiçeği burnunda başkan Moiz Romano tarafından gerçekleştirildi.

Moiz Romano: Hedefimiz Türkiye’de model oluşturmak, dünyada referans gösterilen bir huzur evi ve yaşlı bakım merkezi olmaktır.      

Bu anlamlı günün mimarı Moiz Romano konuşmasında bugüne kadar gelinen süreçten ve asıl bundan sonra başarmayı ümit ettikleri hedeflerinden detaylı olarak bahsetti.

“Or Yom hem huzur evi hem bakım merkezi hem de engellileri barındıran hizmet yelpazesine sahip üç ayrı kategoride örneği tek olan bir kurumdur. Or Yom’da üstlendiğim görev ile hedefimiz pansiyonerlerimize sevgi, güven ve huzur dolu bir ortamda yaşam sunarak Türkiye’de model oluşturmak, dünyada referans gösterilen bir huzur evi ve yaşlı bakım merkezi olmaktır. Bunu yönetim kurulu arkadaşlarımla, Sorumlu müdürümüzle, tüm personelimizin desteği sevgili gönüllü kadınlarımızın katkılarıyla hep birlikte çalışarak başaracağımıza inanıyorum. İki kurum birleşmesinden doğan Or Yom zor günlerini atlatarak birçok ilklere imza atmakta ve atmaya devam etmektedir. Or Yom’da eğitim günleri başladı. Her hafta düzenli olarak meslek elemanlarımıza gönüllülerimize eğitimler verilerek kurumsal tüm süreçlerimizi bütünsel bir yaklaşımla ele alarak daha kaliteli hizmet standartlarına ulaşmayı hedefliyoruz. Or Yom’da teknolojiyi maksimum kullanarak tüm süreçlerimizi elektronik ortamda takip ederek veriye ulaşılabilirliği maksimize etmek üzere yola çıktık. Huzurevi yazılım programı kullanmaya başladık. Diğer yandan bu kurumda bulunduğum günden beri beni üzen ve düşündüren özürlü pansiyonerlerimizin durumlarıydı. Unutmayalım ki onlarda bu cemaatin bireyleri ve bizler onlar için varız. Or Yom'da engelli pansiyonerlerimiz için Müdürümüz Derya Yücel’in gayretleri ile Yıldız Hoca’nın nezaretinde özel eğitim sınıfı projesini hayata geçirdik.”

Romano konuşmasının son bölümünde ise bütün bu yapılan çalışmaların tabii ki bir bedeli olduğunu ancak pansiyonerlerimize tek kelimeyle “Helal Olsun” diyerek konukları her zaman aralarında görmenin ve yöneticilerle birlikte olmanın büyük bir sevinç olduğunu vurguladı.

Bu anlamlı gün Başkan’ın teşekkürü ve kahvaltı sonrası keyifli sohbetlerle sonlandı. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın