Edirne Valisi: “Sinagog sadece müze olacak”

İsrail’de meydana gelen Mescid-i Aksa gerilimine kızan Edirne Valisi, tadilatı yapılan tarihi Edirne Sinagogu’nun cemaatin hizmetine verilmeyeceğini, sadece müze olacağını açıkladı.

Edirne Valisi: “Sinagog sadece müze olacak”

İçinde büyük bir kin olduğu belirtmekten kaçınmayan Edirne Valisi Dursun Şahin şöyle konuştu: "O eşkiya kılıklı insanlar orada Müslümanları katlederken, biz de onların burada sinagoglarını yapıyoruz. Bizim yaklaşımımız nerede, onların yaklaşımı nerede?"

Vali Şahin, 2010 yılından bu yana 3 milyon 700 bin liraya Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılan büyük sinagogun sadece ‘müze’ olarak kullanılmasına karar verdiklerini söyledi.

Şahin sözlerine şöyle devam etti:

İçimde büyük bir kinle söylüyorum bunu. Biz  onların mezarlıkların etrafını temizliyor, projelerini kurula gönderiyoruz. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan tescilini bekliyoruz. Bizim yaklaşımımız nerede, onların yaklaşımı nerede? Yani bunu izleyicilerin takdirine sunuyorum. Buradaki tadilatı sona gelen sinagog sadece müze olarak, içerisinde hiçbir şey olmadan o şekilde müze olarak tescil edilecek. Yanındaki, arkasındaki idari bina ise talepte bulunduk Özel İdare olarak Kültür ve Sanat Galerisi olacak. Kentimiz de bir galeri kazanmış olacak. Havra,  sadece müze olarak kullanılacak ama içinde bir sergileme vitrinleme yapılmayacak.”

1983 yılından bu yana kullanılmayan sinagogun mülkiyeti 1995’te Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçmişti.

 

kaynak: Milliyet

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın