‘İçimizdeki şeytan’la tanışmak’

Şalom yazarı Eddi Anter´den iki konferans

‘İçimizdeki şeytan’la    tanışmak’

 ‘Lilly’, ‘Kumbara’, ‘İkilem’ve ‘İnkar’ kitaplarının yazarı, Eddi Anter, İstanbul’da kaldığı kısa süre içinde Şaar Aşamayim ve Ortaköy’de iki konferans verdi

Miami’de yaşayan Eddi Anter’in ‘İçimizdeki Şeytan’la Tanışmak’ konuşması, ilk olarak 25 Aralık akşamı Şaar Aşamayim Sinagogu’nda yaklaşık 50 kişilik bir dinleyici topluluğunun katılımıyla gerçekleşti.

Şaar Aşamayim Sinagogu Kadınlar Kolu’nun hazırladığı ikramlarla misafir edilen dinleyiciler, konuşma öncesi ve sonrasında Eddi Anter ile sohbet etme fırsatı buldular. Konuşmasına kendini tanıtarak başlayan Anter, Yahudiliği’ni nasıl tekrar keşfettiğini, yazarlık serüvenini, annesinden nasıl ilham aldığını samimiyetle dile getirdi. Daha sonra, yeni kitabının konusu olan, ‘içimizdeki şeytan’ı inceleyen Anter, konu hakkında ilginç tespitlerini dile getirdi.

Yeni kitabının 2014 yılında piyasaya çıkacağını haber veren Anter, bazı bölümleri de dinleyicilerle paylaştı:

“... Günlerden bir gün aniden kötülük eğiliminin hatta kötülüğün kendisinin içimde olduğunu fark ettim Aslında her zaman var olan bir olguydu. Ben ne olduğunu bilmez, onun sesini ayırt edemezdim. Ancak hep vardı. Bir şekilde aklımı karıştırmayı beceren, şüpheye düşüren bir sesti.”

“... İrtibata geçtiğim, elinde çatal mızrağı olan, dik kulaklı kuyruklu bir yaratık değildi. Aksine benim düşmanım, rakibim ve karşıtımdı. Nepal’den sonra sanki daha da güçlenmişti. Sesi kafamın içinde yankılanıyor, kötülük, aşırılık ve çirkinliğin kaynağı bana hükmetmeye çalışıyordu. Hain, fitneci, kibirli bir pislikti. Dumanı olmayan bir ateşi andırıyor ve beni yakmayı beceriyordu. Bana korku, evham, hile ve endişe aşılayıp şüpheye düşürmeyi deniyordu. Günahı işletmeye zorlamayan, ancak ilhamı verip kışkırtandı. Bu yüzden onu kınamak yersizdi. O sadece çağrıyı yaptı ve ona uyduğumda kendimi kınamalıydım. Biliyorum ki kalp arzular akıl çelinir ve nihayetinde de nefsine yenik düşen insan bedeni günahı işler. İman sahibi olan sağırdır; şeytanı duymaz sadece kendi iç sesini işitir... Şeytan seni çağırdığında da sen onu duymazdan gelip, onu yok sayarsan inan ki yok olacaktır. ‘O yok, öyle bir şey yok’ demekten öte varlığının farkına varıp onu küçümseyip yok saymaktan söz ediyorum.”

Anter, konuşma sonrasında dinleyicilerin sorularını cevaplamadan önce,  sorulanların cevabının aslında soran kişinin içinde olduğunu, kendisine soru sorulduğunda beklenenin, sadece bir teyit olduğunu söyledi.

Sorularla uzayan sohbet gece yarısı sona ererken Şaar Aşamayim Sinagogu Kadınlar Kolu, Eddi Anter’in dördüncü kitabı ‘İnkar’ı, dinleyicilere dağıttı.

‘İçimizdeki Şeytan ile Tanışmak’ konuşması, 28 Aralık Cumartesi günü de, Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu’nda yapıldı. Sabah duasından sonra, seudayı takiben yapılan konuşmaya 60’a yakın dinleyici katıldı. Anter, Yahudiliğini yeniden keşfetme yolunda, nereden başlayacağını bilemediği günlerde, Ortaköy Sinagogu Rav Akaali Rav NafiHaleva ile irtibata geçip, onun yardımını istediğini anlattı. Rav Nafi’nin genç ve modern olmasının, sorduğu sorulara günümüze uygun ve herkesin anlayabileceği şekilde cevaplar vermesinin, onu kendisine yakın hissetmesini sağladığını söyledi. Konuşma sonrasında Rav Nafi, insanın içinde hem iyi dürtü, hem kötü dürtü bulunduğunu ve Tanrı’ya ibadetin, her iki dürtüyle de yapılması gerektiğini söyledi. Dinleyiciler Eddi Anter’le sohbetlerine konuşma sonrası sorularla devam ettiler.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın