Yafa Tiyatro Festivalinde Türkçe bir oyun

Geçtiğimiz yıl hayata veda eden Kameri Tiyatrosu müdürü, İsrailli yazar Nava Semel’in kaleme aldığı, sanat yönetmenliğini ünlü tiyatro adamı Kemal Başar’ın üstlendiği ‘Gözlerin Ardında’ müzikali, 24 Mayıs akşamı Yafa Tiyatro Festivali kapsamında sahne aldı.

Yafa Tiyatro Festivalinde Türkçe bir oyun

Bir down sendromu farkındalık projesi olan müzikalde baba rolünü, bu kez besteleri de yapan ve kendi de down sendromlu bir evlat sahibi olan Özgün Uğurlu yerine, oyunun yönetmeni Kemal Başar, anneyi ise Eda Kandulu oynadı.

Müzikalde, akordeonda yer alan Ziya Serkan Doğan, oyunun akışına uyumlu gelişen danslardaki başarısı ile de dikkati çekiyor. Keza Melike Çetin hem sendromlu çocuğun ablası rolünü üstleniyor, hem de kemanı ile eşlik ediyor. Müzikalde ayrıca Erkan Çelebi vurmalılar, Güney Kumaş gitarda yer alıyor. Kostüm tasarımı Mine Erbek Gökbuget imzasını taşıyor. Işık tasarım da Yüksel Aymaz’a ait.

‘Gözlerin Ardında’ müzikali dünyada ilk kez konser/tiyatro formunda sahneye kondu. Nava Semel’in yazdığı metin, down sendromlu oğlunun doğumundan sonra eşi dâhil herkes tarafından yalnız bırakılan bir annenin dramını anlatıyor.

Shlomo Artzi, Sasi Keshet, Hani Nahmiyas, Noam Semel gibi özellikle sanat ve tiyatro dünyasının ünlülerinin de seyirciler arasında bulunduğu salonda müzikal ilk gösterim gecesinde 300 kişi tarafından izlendi ve dakikalarca ayakta alkışlandı. İki ülke arasındaki olumsuz havaya rağmen kültürel ilişkilerde sürdürülen yakınlık da izleyiciyi etkiledi.

Oyun öncesi Yönetmen Kemal Başar, gelişinin engellenmek istendiği ve bu nedenle ödeneğinin kesildiğine ilişkin İsrail gazetelerinde yayınlanan haberleri yalanladı. Başar bu müzikalin, İsrail -Türk toplumları arasındaki tarihi bağları hatırlatan, sanat aracılığıyla toplumların dostluğunu pekiştirecek bir barış projesi olduğunu ifade etti.

Başar ayrıca, Nava Semel ile eskiye dayanan dostlukları olduğunu belirtikten sonra bir anısını dile getirdi: “Geçtiğimiz yıl Nava’yı aradım ve oyununu İsrail’de sahneye koymak istediğimi söyledim, yardımını istedim. ‘Şimdi çok meşgulüm’ gibi bir cevap verdi. ‘Hayırdır, çok mu yoğunsun?’ dediğimde ise, ‘Hayır, yakında öleceğim de’ yanıtını aldım. Ve birkaç ay sonra da vefat ettiğini duydum.”

Her yıl tekrarlan Yafo Tiyatro Festivali, Tel Aviv Belediyesi, Gesher Tiyatrosu, Kültür ve Spor Bakanlığı ve kentin diğer kültürel kurumlarının işbirliği ile gerçekleşiyor. Bu yıl Almanya, İtalya, Türkiye, Avusturya, Hindistan, Rusya, Litvanya gibi ülkelerden 80 yabancı oyunun da sahneye konduğu festivalde ayrıca sokak etkinlikleri, konserler ve tartışmalı oturumlar da düzenlendi.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın