Farklı bir Roş Hodeş Tefilası

Farklı bir Roş Hodeş Tefilası

Yoel Bar Mitzva Kulübü birinci sene eğitimlerini tamamlama törenini bu sene Roş Hodeş tefilası ile birlikte kutlandı. Dünyada bir ilk olan bu toplu törene aileleri ile katılan çocuklar babaları ile birlikte tefilin takarak bar-mitzva çağına gelmenin ilk heyecanını yaşadılar. Roş Hodeş İyar tefilası Talmud Tora Hazanut sınıfı öğrencileri tarafından okundu. Rav İsak Alaluf ve Rav İzak Peres’in yaptığı açıklamalar ve duaların barkovizyondan gösterimi ile duaların daha iyi anlaşılması ve herkes tarafından takip edilmesi sağlandı. Öğrenciler yıl içinde öğrenmiş oldukları Allel duasının şarkılarını hep birlikte söylemeye başladıklarında heyecan doruğa çıktı. Anne ve babalar bu anı duygu dolu izleyerek çocuklarının bu büyülü törene ev sahipliği yapmalarının gururunu taşıdı. Daha sonra sene içinde topladıkları tsedekaları Or Ahayim Hastanesine bağışlayarak mitsva yapmanın mutluluğunu yaşadılar. Tefila bitiminde Hegkom Başkanı Ester Asa konuşmasında, Yahudiliğin devamlılığı için gereken üç değerden bahsetti. İlki,  geçmişimizin hafızalarımızda kalıcı izler bırakması, ikincisi güçlü aile bağları ve üçüncüsü din ve geleneklerimize bağlılık. Bu üç değeri sürdürebilmek için sinagogların öneminin büyük olduğunu ve çocuklarımızın sinagoglara gelerek büyük bir ailenin bir parçası olduklarını hissetmeleri gerektiğini vurguladı. Yahudi eğitiminin dinimizin temeli olduğunu ve geri plana atılmaması gerektiğinin altını çizdi.

Asa, konuşmasının sonunda Hegkom ve bar-mitsva kulübü madrihlerine, müzik öğretmenine, ravlara ve emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Ester Asa’nın konuşmasının ardından Hahambaşı Rav İsak Haleva, bu tablonun güzelliğinden etkilenerek çocuklara hayır dualarını verdi ve başarı diledi. Çocuklar sene içinde öğrendikleri şarkıları hep beraber söyledikten sonra birinci sene sonu katılım belgelerini ve Neve Şalom tarafından hediye edilen tallet ve Aşkenaz Cemaati tarafından hediye edilen tefilinlerini de alarak Neve Şalom Kültür Merkezinde La Casa Catering’in hazırladığı kahvaltıya geçtiler. Madrihleriyle beraber pastalarını da keserek neşe içinde töreni tamamladılar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın