UÖMO’da anaokulundan liseye yoğun İngilizce

İngilizceyi ana dili gibi konuşmak, globalleşen dünyada gittikçe önem kazanıyor. Dünya standartlarında eğitim veren UÖMO’da İngilizce eğitimi anaokulunda başlıyor. Anaokulundan liseye İngilizce eğitim programı sanat, spor, bilim, uluslararası konferanslar, projeler, yarışmalarla destekleniyor.

UÖMO’da anaokulundan liseye yoğun İngilizce

Greta Mİzrahi

 

Dünyada 400 milyon kişinin anadili olarak kullandığı, yaklaşık 800 milyon kişinin kaynak araştırırken, seyahat ederken, iş bağlantılarında, anadilinin yanında ikinci dil olarak konuştuğu İngilizce; günümüzde bilişim çağının ortak dili, izlediğimiz filmlerin, dinlediğimiz müziğin, okuduğumuz kitapların, internetin evrensel dili.

Araştırmalar küçük yaşlarda ikinci bir dili öğrenmeye başlayan çocukların hayatlarının ilerleyen dönemlerinde üçüncü, dördüncü dili aynı doğal öğrenme yeteneklerini kullanarak daha kolay öğrendiğini gösteriyor.

Dünya standartlarında eğitim veren UÖMO’da İngilizce eğitimi anaokulunda başlıyor. Anaokulundan liseye İngilizce eğitim programı sanat, spor, bilim, uluslararası konferanslar, projeler, yarışmalarla destekleniyor. UÖMO Vakfı, idarecileri, eğitimcileri öğrencilerinin eğitimi ve geleceği için en iyiyi, en kaliteliyi arama anlayışından hiç ödün vermeden çalışıyor, dünyadaki değişimleri yakından takip ediyor.

Ulus Özel Musevi Okulları’nın İngilizce programı bilimsel temelli araştırmalara dayanılarak sürekli geliştiriliyor ve yapılandırılıyor.

Son dört yıldır beşinci sınıfta okuyan UÖMO öğrencileri, Intensive Language Class (UÖMO Yoğun İngilizce Programı) kapsamında haftada 16 saat, yılda 624 saat İngilizce eğitimi alıyorlar.

İlkokulun ilk üç sınıfında dersler sadece anadili İngilizce olan Amerikalı, İngiliz öğretmenlerle yürütülüyor.

 ‘Arts and Creativity’ başlığı altında yapılan sanat derslerinde ise öğrenciler farklı dönemlerde yaşamış sanatçıları tanıyor, eserlerini yorumluyorlar.

 Öğrencilerin İngilizce dil seviyesini belirleyen Cambridge ESOL sınavları ve yurt dışındaki üniversitelerin kabul aşamasında önemli rol oynayan IELTS, son iki yıldır  uzmanlar tarafından UÖMO’da yapılıyor. İngilizcede okuma, anlama, yazma, konuşma becerilerini ölçen bu sınavlar uluslararası geçerliliği olan sertifikasyon sınavları.

Birleşmiş Milletlerin temel çalışma prensipleri çerçevesinde dünya sorunlarının İngilizce olarak tartışıldığı ulusal ve uluslararası konferanslara düzenli olarak katılan UÖMO Ortaokul JMUN (Junior Model United Nations) ve lise MUN (Model United Nations) takımlarının  çalışmaları  yıl boyunca yoğun bir şekilde devam ediyor.

Anaokulunda ESL (English as a Second Language) programını uygulayan eğitimciler, dil kullanımını eğlenceli aktivitelerle içselleştiriyorlar. Yaş gruplarına özel hazırlanan zihin haritalarıyla küçük yaştan itibaren öğrenciler İngilizce kavramları kolayca öğreniyorlar. Drama Activities, Around The World Project, Experiments, Cooking & Messy Play, Art & Music, Parties and Special Days gibi farklı projeler ve etkinliklerle dil bilgilerini pekiştiriyorlar. Sene sonundaki yılsonu şenliğinde öğrenciler, birbirinden eğlenceli çocuk müzikallerini İngilizce olarak sahneliyorlar.

UÖMO öğrencileri her yıl dünyadan binlerce öğrencinin katıldığı uluslararası fen ve matematik yarışmalarına danışman öğretmenleri ile hazırlanıyorlar. Akademik çalışmalarının yanı sıra etkin İngilizceleri ile kendini başarıyla ifade eden öğrenciler, yarışmayı düzenleyen kurumlar, alanında uzman danışmanlar tarafından madalya ve onur belgeleri ile ödüllendiriliyorlar.

Budapeşte, Prag, Roma, Atina, Hayfa, Hamburg gibi farklı şehirlerdeki okullarla uluslararası çalışmalar yürüten öğrenciler, küçük yaştan itibaren İngilizceyi günlük yaşamda konuşma fırsatını buluyor.

Bilimsel temelli araştırmalara dayanılarak sürdürülen İngilizce programları sayesinde UÖMO’nun uluslararası platformlarda bilinirliliği her geçen gün artıyor.

2018 -2019 Eğitim Öğretim döneminde UÖMO’nun İngilizce çalışmalarında yenilikler olacak.

 İlkokulda ilk iki sınıfta İngilizce saatleri haftada 12’ye, 3 ve 4. sınıflarda 10 saate çıkarılacak.

 İngilizce derslerine eklenen tüm saatlerde öğrenciler drama, mind games, STEAM, spor, müzik ve sanat çalışmalarını İngilizce olarak yapacaklar. Ortaokulda, fen dersi laboratuvar çalışmaları İngilizce olarak yapılacak. Lisede öğrenciler dünyanın seçkin üniversitelerinden Massive Open Online Courses-MOOC, Advance Placement –AP Calculus, AP Art, AP Computer derslerine, AP Physics, AP Psychology, AP Chemistry de eklenecek.

ILC (Intensive Languge Class) programı ile yılda 624 saat İngilizce

Teknoloji destekli programda UÖMO 5. sınıf öğrencileri Language Arts, Communication Skills, World Issues ve Drama dersleriyle İngilizceyi yaşayarak öğreniyorlar.

Cambridge ESOL sınavlarına 4-8. sınıf arasındaki öğrencilerin tamamı giriyor.

Öğrencilerin Cambridge Esol Exams (Movers, Flyers,  KET, PET, FCE) başarı grafiği her geçen yıl artıyor.

English Arts & Creativity derslerinde Frida Kahlo’nun maskelerini yapıyor, Picasso’nun eserlerini puzzlelarla birleştiriyor, Giocometti’nin heykellerini folyodan yaratıyorlar.

Öğrenciler derslerde İngilizce oyunlar ve videolar aracılığı ile farklı dönemleri ve sanatçıları tanıma, eserlerini öğrenme fırsatını buluyorlar. Sanatçıların eserlerinden esinlenerek kendi çalışmalarını yapıyorlar.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın