Nihayet kış geldi

Yaklaşık bir haftalık aradan sonra yeniden merhaba… İstanbul ve yurdumuz genelinde hafta başı itibariyle mevsim normallerine uygun havalar yaşanmaya başladı. Orta ve doğu kesimler ile Trakya’da kar yağışları görüldü ve doğuda görülmeye devam edecek.

 

 

 

Son güncel radar görüntülerine göre şu anda Karadeniz’in batısı ve doğusunda, İç Anadolu’nun doğu taraflarında, Güneydoğu’nun kuzeyi, Doğu Anadolu’nun güneybatısı ve kuzeyinde yağışlar devam ediyor. Bu yağışlar kıyı bölümlerde yağmur diğer yerlerde kar olarak düşüyor. Çarşamba akşamdan itibaren bu yağışlı yerlere Marmara ve Ege’nin de ilave olmasını bekliyoruz. Cuma ise Akdeniz’den kuvvetli bir yağış girişi mevcut.

RÜZGÂR DURUMU

Rüzgâr genelde yurdun tamamına yakınında kuzeyli yönlerden esiyor. Bir tek Akdeniz’in orta sahil bölümünde hafif lodos var. Ara sıra kuvvetli esen poyraz şu an için Marmara’da hafiflese de geceden itibaren kuvvetini tekrardan arttıracak. Perşembe aralıklarla sert esmesini bekliyoruz. Mevcut durum Ege ve Karadeniz için de geçerli. Akdeniz’in kıyısında ise nispeten daha zayıf.Cuma günü rüzgar etkisini Marmara’da kaybederken Ege kıyılarında oldukça şiddetli olacağı tahmin ediliyor.

İSTANBUL

İstanbul oldukça sıcak geçen kış günlerinin ardından hafta başından itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisine girdi. Şu anda yağış hafiflese de çarşamba gece ve Perşembe yeniden orta kuvvette yağış olmasını tahmin ediyoruz. Üç gün evvelki model çıktılarında yarın için kar gözüküyordu ama şu anda böyle bir beklentimiz kalmadı. Yağışların yağmur olarak düşeceğini tahmin ediyoruz. Belki çok küçük bir ihtimal tepelerde kar yağışı gözükebilir ancak o da çok etkili olmaz. Yağış perşembe akşama doğru tamamen zayıflıyor ama cuma akşamından itibaren tekrar ve daha etkili geliyor. Ayrıntısına hafta sonu değiniriz; pazar günü yükseklerde sulu kar ihtimali var. Pazartesiden itibaren yağış beklemiyoruz. İstanbul’da bugün çok bulutlu geceden itibaren yağmurlu En yüksek sıcaklık 7 derece, gece 4 derece. Perşembe günü 8 derece sıcaklık bekliyoruz, gece yine 4 derece. Cuma sıcaklık 10 dereceye çıkacak, gece ise 4 derecede kalıyor. Perşembe yağış var ama akşama doğru iyice zayıflıyor. Cuma ise 10 dereceye çıktıktan sonra akşam saatlerinde hem yağış kuvvetleniyor hem de soğuk giriyor.

ANKARA

Başkentte yağış bir süreliğine ara verdi. Perşembeden itibaren tekrardan etkisini arttıracak. Çarşamba çok bulutlu ve sıcaklık 5 derece. Perşembe ise 6 derece. Cuma da yağış devam edecek ve sıcaklık 5 derece civarında olacak. Yağışlar genelde karla karışık yağmur şeklinde. Gece ise sıcaklıklar 0 ila 2 dereceye kadar gerileyeceği için kara dönecektir. Hafta sonu başkentte yoğun kar ihtimali var.

İZMİR

İzmir çarşamba günü parçalı ara ara çok bulutlu bir hava geçiriyor, perşembe ise sağanak yağış giriyor. Cuma günü yağış şiddetli. Cumartesi zayıflıyor, akşama doğru kesiliyor. Ancak yine cumartesi sıcaklıklar 4 derece düşüyor. Çarşamba ve perşembe İzmir’de 13 derece sıcaklık bekliyoruz; Cuma da 12 derece. Cumartesi ise 10 derecenin altı ölçülebilir.

MARMARA BÖLGESİ

Bölgenin Trakya kısmında Edirne ve Kırklareli taraflarında kar yağışı etkili oldu. Şu anda da Çanakkale taraflarına doğru gelen bir yağış kütlesi var. Yağış Trakya’dan şimdilik çekildi. Perşembe günü tekrar yağış ihtimali var. Bölgenin güney, orta ve doğusunda ise orta bölümde biraz daha etkili olmak üzere çarşamba gece ve perşembe yağış giriyor. Yağışları genelde yağmur şeklinde bekliyoruz. Bursa’da gece saatlerinde ve Bilecik’te kar yağışı gözükebilir. Bilecik’te sıcaklık 5 derecenin üstüne çıkmazken Bursa’da gece sıcaklığı 1 dereceye kadar düşüyor. Diğer yerlerde gündüz sıcaklıkları 7-8 derece civarında olacak.

EGE BÖLGESİ

Bölgeye perşembe günü etkili yağış geliyor. Özellikle cuma günü bu yağışın iç ve doğu kesimlerinde de etkili olmasını bekliyoruz. Bölge genelinde sıcaklıklar 12-14 derece aralığında. Cuma günü sıcaklıklar düşecek. O gün Kütahya’da kar ihtimali var. Yine aynı akşam özellikle Muğla - Bodrum hattında kuvvetli sağanak yağışlar görülebilir.

AKDENİZ BÖLGESİ

Bölge genelinde çarşamba ve perşembe yağış beklemiyoruz. Cuma günü ise yağış giriyor. Antalya 20, Adana 17 derecelerde... Yağışla birlikte sıcaklıklar bir -iki derece düşecektir.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgenin kıyı bölümlerinde bugün an itibarıyla sağanak devam ediyor. Sıcaklıklar genel olarak 11-12 derece civarlarında. Bolu’da ise kar yağışı bekliyoruz. Yine bölgenin iç kesimlerinde de kar beklentimiz var. Bu bölümlerde sıcaklık 3-4 derece civarında olacak. Hafta sonu Bolu’da kar yoğunlaşacak. Kıyı bölgelerdeki sağanak yağış da devam edecek.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Şu anda bölgenin doğusunda sulu kar ve kar yağışları görülüyor. Perşembeden itibaren bu yağışların bölge geneline yayılmasını ve genelde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olmasını bekliyoruz. Özellikle cumartesi bölge geneli yoğun kar yağışı alabilir. Sıcaklıklar 4-5 derece civarında... Hafta sonuna kadar 2-3 derece azalış bekliyoruz.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

An itibarıyla bölgenin batısında Malatya-Tunceli-Elazığ bölümünde yağışlar yağmur şeklinde ve sıcaklıklar 8 derece civarında… Erzurum ve Kars tarafında ise kar görülüyor ve sıcaklık 3 derece. Çarşamba gece ve perşembe kar yağışının etkisini arttırmasını bekliyoruz. Çarşamba gecesi -5 dereceye kadar düşecek sıcaklıklar perşembe en fazla 2 derece. Cuma günü de doğu bölümlerde kar yağışı devam edebilir batıdaki yerlerde ise yağmur sulu kara dönebilir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgenin doğusunda şu an yağışlar var. Buna ilaveten cuma günü yağış girmesini bekliyoruz. Bitlis tarafında kar yağışı bekliyoruz. Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Hakkâri tarafları ise yağmurlu ve cumartesiye kadar değişiklik beklemiyoruz.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın