Lodoslu Günler

Yurdumuzun genelinde birkaç gün boyunca lodoslu günler hüküm sürecek. Bundan dolayı hava sıcaklıkları mevsim normallerinin birkaç derece üstüne çıkacak. Pazartesi günü önce yağış, daha sonra soğuma geliyor. 6 Aralık günü İstanbul’da sulu kar ihtimali var. Detaylarına bir sonraki yazıda bakacağız.

AZOR YÜKSEK BASINCI

Mevsimlik tahminimizde de yazmıştık. Avrasya kar örtüsünün fazlalığından dolayı kuzeyde bir yüksek basınç hâkim… Bu basınç alanı genişledikçe Avrupa taraflarına soğuk havalar getiriyor. Bu soğukların bize inmesi için Portekiz’in 1500 km batısında Atlas Okyanusunda bulunan ve termik bir yüksek basınç alanı olan Azor Yüksek Basıncının kuzeye doğru genişleyip Avrupa üstünde etkili olması şart. Özellikle ülkemize inen sistemler için bu yüksek basınç olmazsa olmazdır. İşte böyle bir oluşum 4 Aralık sonrası ülkemizde etkili olacak gibi gözüküyor.

GENEL DURUM

An itibarıyla yurtta yağış görünmüyor, Cumartesi günü Trakya’da sağanak yağış ihtimali var. Pazar günü batıdan yağış sokulmaya başlayacak. Marmara’nın güneyi, Trakya ve Ege Bölgesi’nin doğusunda yağışlar var. İstanbul’u da içine alan bölümde pazar bulutlanma artacak. Gecesinde yağış geliyor. Pazartesi yağışın etki alanını arttırmasını ve bol miktarda yağmasını bekliyoruz.

DENİZLER

Bütün denizlerimizde pazartesiye kadar lodos hakim. Marmara’da perşembe günü orta kuvvette, cuma ve pazar etkisini biraz arttırıyor. Ege hattı boyunca ise oldukça kuvvetli… Üç gün boyunca da bu şekilde esmeye devam edecek. Karadeniz ve Akdeniz’in kıyı bölümlerinde ise rüzgâr sakin… Açıklarında kuvvetleniyor. Bu durumda üç gün boyunca bir değişiklik beklemiyoruz. Salı günü rüzgâr değişiyor ve kuvvetli karayel ihtimali var.

İSTANBUL

İstanbul’da sıcaklık artıyor. Güneyli rüzgârlardan dolayı mevsim normallerinin 3-4 derece üstüne çıkacağız. Pazar günü hava bulutlanıyor. Akşamında yağış ihtimali var ama kuvvetli sağanak yağışı pazartesi günü bekliyoruz. Salı günü ise hava hissedilir derecede soğuyacak gibi gözüküyor. O gece ve çarşamba sulu kar ihtimali var. Detaylara bakacağız. Perşembe günü en yüksek sıcaklık 18 derece beliyoruz; gece 12 derece. Cuma 19 derece, cumartesi 20 dereceye ulaşma ihtimali var. Pazar da yine 19 derece sıcaklık bekliyoruz. Gece sıcaklıkları ise 12-14 arasında değişecek.

ANKARA

Ankara şu an için yüksek basıncın etkisinde ancak lodostan başkent de etkilenecek. Pazartesiye kadar yağış beklemiyoruz. Gece 1 dereceye kadar düşen sıcaklık gündüz 15-16 derecelerde olacak ve pazartesiye kadar önemli bir değişiklik yok.

İZMİR

İzmir de lodosun da etkisiyle bulutların fazlaca görüldüğü günler geçirecek. Üç gün kayda değer bir yağış gözükmüyor. Pazar bulutlanma daha da artıyor, pazartesi sağanak yağış bekliyoruz. İzmir’de gündüz sıcaklıkları 19-21 derecelerde, gece ise 12-14 derece arası sıcaklık bekliyoruz.

MARMARA BÖLGESİ

Trakya’nın hemen dışında kalan bölümde an itibarıyla sağanak yağış var ama Trakya’ya sokulamıyor. Bölgede lodoslu günler var ve hava sıcaklıkları mevsim normallerinin birkaç derece üstüne çıkıyor. Trakya tarafında 17-18 derece... Bölgenin doğusunda da 19-20 derece sıcaklıklar var; Bursa 20 derece. Cumartesi Trakya hattında kuvvetli sağanak geçişi görülebilir. Pazar ise Çanakkale - Edirne hattında kuvvetli yağış bekliyoruz. Gece saatlerinde bu yağış doğuya da yayılacak ama bölgenin doğusunda etkili yağış beklediğimiz gün pazartesi.

EGE BÖLGESİ

Bölgede lodos hakim. Hava gene olarak bulutlu ama kayda değer bir yağış üç gün boyunca gözükmüyor. Pazar bölgenin kuzeyinde yağış ihtimali var. Sahil kesimleri gündüz 20 derecelerde; doğu bölümünde ise 15-16 derece sıcaklıklar var ama bu bölümlerde ayaz etkili ve gece sıcaklıkları 2-3 dereceye kadar düşüyor.

AKDENİZ BÖLGESİ

Oldukça yağışlı günler geçiren bölgede pazartesiye kadar hem rüzgâr hem de hava sakin. Antalya üç gün boyunca 21-22 derecelerde... Adana da 23 dereceye kadar çıkıyor. Bölgede pazartesiye kadar yağış beklemiyoruz.

KARADENİZ BÖLGESİ

Bölgede pazartesiye kadar yağış beklemiyoruz ancak pazar günü batıda bulutlanma artıyor. Hava sıcaklıkları ise lodos etkisiyle ciddi miktarda artmaya hazırlanıyor. Zonguldak - Sinop arasında sıcaklık 20 derecelere çıkacak. Sinop -Artvin hattında da bu dereceleri cumartesi günü bekliyoruz. Pazartesi batıdan yağış giriyor.

İÇ ANADOLU BÖLGESİ

Bölgede yüksek basınç hakim. Gece sıcaklıkları neredeyse 0 dereceye dayanıyor ama gündüz sıcaklıkları ise mevsim normallerinin oldukça üstünde. Konya, Kayseri, Eskişehir 15 dereceye çıkıyor. Bölgenin doğusunda Sivas taraflarında ise 10 derecenin altında. 6-7 derece civarında sıcaklıklar var. Bölgeye pazartesi yağışın gelmesini bekliyoruz.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölge yağışlı sistemden çıktı ve ayazlı günlere geçti. Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı taraflarında gece sıcaklıkları -5 derecenin de altına düşmeye hazırlanıyor. Gündüz sıcaklıkları ise 5-6 derecelerde… Malatya’da ise 10 derece. Bölgede lodos cumartesi ve pazar hissedilmeye başlayacak ve gece sıcaklıkları en azından 0 dereceye yaklaşacak. Pazartesiye kadar yağış bölge genelinde görünmüyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ

Bölgede pazartesiye kadar yağış görünmüyor. Hava genelde parçalı bulutlu. Bölge genelinde sıcaklıklar 16-20 derece aralığında... Diyarbakır 16, Gaziantep ve Şanlıurfa 18 derece. Sıcaklıklar pazartesiye kadar 20 dereceye ulaşabilir.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın