Facebook'ta Takip Edin Twitter'da Takip Edin

Tünelin Ucu

Tünelin Ucu

Mozotrs Ailesi

Mozotrs Ailesi

Ağa Takılanlar

Bu hafta ağımıza takılanlar
İzak BARON 

17 Mart 2015’teki seçimler, İsrail politikaları açısından bir “yapısal değişiklik” işareti vermiyor. Filistin siyasetinde keskin bir dönüşüm umudu yaşanmazken, Netanyahu hükümeti ve ABD’deki Obama yönetimi arasındaki çelişkileri, iki devlet arasında sorun olmaktan çok, iki kabine arasındaki siyasal zıtlık çerçevesinde ele almak gerekiyor. Ne var ki iki yönetimin zıtlığı, devletler arasındaki ilişkide önemli bir yapısal risk potansiyelini de işaret ediyor. “Stratejik ortaklık” ilişkisinin kısa zamanda sona ermesi gerçekçi gözükmese de, Filistin müzakelerinin uzun yıllardan beri yapılamaması, Hamas’ın giderek tüm Filistin’de etkin olması ve Obama’nın Hamas’ın içinde yer alacağı olası bir “birleşik Filistin yönetimi”ne ses çıkarmaması, son zamanlarda ‘sağ’ın egemen olduğu İsrail siyasetinde “çözümsüzlük sarmalı”nı besliyor. İşin ilginç yanı Netanyahu’nun en önemli propaganda alanlarından birisi, ABD Kongresi… Netanyahu ve Amerikan sağı arasındaki siyasal flörte karşı, Obama’nın daha çok tercih edeceği İşçi Partisi-Hatnuah arasındaki “Siyonist Kamp” acaba bir çıkış yapabilir mi? Herzog-Livni liderliğindeki “Merkez-Sol” işbirliği yeni bir siyasal bakışla, “güvenlik” politikalarından ziyade, “diyalog ve müzakere” başlığını öne çıkarsa da, İsrail’de hangi hükümet olursa olsun, “güvenlik refleksi”nden ödün verilmesi zor değil imkânsız görünmektedir. Deniz Tansi – www.politikaakademisi.org
GS2

´Başbakan’nın Çocukları´ Hollywood yolunda

İsrail’in bir suikasta kurban giden eski Başbakanı İzak Rabin’nin torununun yazımında rol aldığı ‘Başbakan’ın Çocukları’ adlı dizi Amerikan CW yayın kurumuna satıldı.

08 Kasım 2013
´Başbakan’nın Çocukları´ Hollywood yolunda

İsrail TV dizisi ‘Başbakan’ın Çocukları’, Shahar Magen ve İsrail eski Başbakanlarından İzak Rabin’in torunu Noa Rothman tarafından yazıldı.

Dizinin Amerikan versiyonunun senaryosunu Natalie Krinsky yazacak.

Ailesi İsrailli olan ünlü Amerikalı senarist daha evvel de Dedikoducu Kız ve Grey’s Anotomy (Doktorlar)  dizilerini kaleme almıştı.

Son yıllarda İsrailli televizyoncuların yaratıcısı olduğu onlarca TV dizi formatı Amerikan medyasında müşteri buluyor.

Bu dizilerden biri olan Home Land ülkemizde de kablo TV kanalında halen gösterimde.

Dizinin orijinal versiyonu İsrail’de ‘Hatufim’ (Savaş Esirleri) adı ile 2010 yılında oynamıştı.

 

 

Haberlere yorum yapabilmek için üye girişi gereklidir. Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.

Yorumlar

0
  Yükleniyor...