Facebook'ta Takip Edin Twitter'da Takip Edin

Tünelin Ucu

Tünelin Ucu

Mozotrs Ailesi

Mozotrs Ailesi

Ağa Takılanlar

Bu hafta ağımıza takılanlar
İzak BARON 

17 Mart 2015’teki seçimler, İsrail politikaları açısından bir “yapısal değişiklik” işareti vermiyor. Filistin siyasetinde keskin bir dönüşüm umudu yaşanmazken, Netanyahu hükümeti ve ABD’deki Obama yönetimi arasındaki çelişkileri, iki devlet arasında sorun olmaktan çok, iki kabine arasındaki siyasal zıtlık çerçevesinde ele almak gerekiyor. Ne var ki iki yönetimin zıtlığı, devletler arasındaki ilişkide önemli bir yapısal risk potansiyelini de işaret ediyor. “Stratejik ortaklık” ilişkisinin kısa zamanda sona ermesi gerçekçi gözükmese de, Filistin müzakelerinin uzun yıllardan beri yapılamaması, Hamas’ın giderek tüm Filistin’de etkin olması ve Obama’nın Hamas’ın içinde yer alacağı olası bir “birleşik Filistin yönetimi”ne ses çıkarmaması, son zamanlarda ‘sağ’ın egemen olduğu İsrail siyasetinde “çözümsüzlük sarmalı”nı besliyor. İşin ilginç yanı Netanyahu’nun en önemli propaganda alanlarından birisi, ABD Kongresi… Netanyahu ve Amerikan sağı arasındaki siyasal flörte karşı, Obama’nın daha çok tercih edeceği İşçi Partisi-Hatnuah arasındaki “Siyonist Kamp” acaba bir çıkış yapabilir mi? Herzog-Livni liderliğindeki “Merkez-Sol” işbirliği yeni bir siyasal bakışla, “güvenlik” politikalarından ziyade, “diyalog ve müzakere” başlığını öne çıkarsa da, İsrail’de hangi hükümet olursa olsun, “güvenlik refleksi”nden ödün verilmesi zor değil imkânsız görünmektedir. Deniz Tansi – www.politikaakademisi.org
GS2

Başak burcu çocuğu

23 Ağustos – 22 Eylül

05 Eylül 2012
Başak burcu çocuğu

Zeka ve iletişim gezegeni Merkür yönetimindeki minik Başak, analitik zekasının yanı sıra aynı zamanda da detaylarla fazlasıyla ilgili bir çocuktur. Ayrıntıların onun hayatındaki yeri önemlidir. Disiplin ve düzen Başak için hem önemli, hem de gereklidir. Eğer kendisi düzenli bir çocuk değilse bile bulunduğu çevrenin belli bir düzeninin olmasını ister. Disiplinli oluşu koyacağınız kurallara harfi harfine uymasına neden olacaktır.

Başkalarına yardımcı olma isteği küçük yaşlardan itibaren gelişeceği için kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğu kadar erken karşılamaya başlayacaktır. Böylece anne ve babaya bağımlılığı küçük yaşlarda biter. O bir an önce kendi ayaklarının üstünde durarak çevresindekiler için bir şeyler yapabilmenin yollarını arar. Mükemmeliyetçi yapısı her neyle ilgileniyorsa onun en iyisini yapmayı istemesine neden olacaktır.

Diğer taraftan sosyal ilişkilerde biraz çekingen davranabilir. Her ne kadar bilgisi ve iletişim yeteneği gelişmiş olsa da, yakınlaşmak ve kaynaşmak için zamana ihtiyaç duyacaktır. Bu sebeple yakın arkadaşlıkları zamanla gelişecektir. Bu noktada ebeveynleri ona kendine olan güvenini geliştirmesi konusunda destek olabilirler.

Dil Bir Sanattır

Okul hayatı genellikle kolay geçecektir. İletişimci bir burç oluşu konuşmayı ve daha sonra da okumayı yaşıtlarından daha önce sökmelerine neden olabilir. Farklı gezegen etkileri yoksa okumaktan ve yazmaktan büyük zevk alacaktır. Onun için dil sadece iletişim kurmaya yarayan bir araç değil, büyük zevk aldığı bir sanattır. Yabancı dillere yatkınlığı olabilir, fakat ilk önce kendi dilini mükemmel bir şekilde öğrenip kullanmak ister.

Eğer sert gezegen etkileri yoksa çalışmak, öğrenmek ve bilgi edinmekten büyük zevk alır. Detaylar onu büyüler; bu sebeple ilgilendiği konuyu derinlemesine inceleyecektir. Okumanın ve araştırmanın yanı sıra anne babasına da sürekli sorular soracak, mümkün olduğunca farklı kaynaktan bilgi toplayacaktır.  

Boğa, Başak, Oğlak ebeveynler, onun düzene olan ihtiyacını kolaylıkla anlayabilir ve pratik hayatta ihtiyacı olan desteği kolaylıkla sağlayabilirler. Yengeç, Akrep, Balık ebeveynler minik Başak’ın zihinsel enerjisini, duygusallıkla besleyebilirler. Koç, Aslan ve Yaylar onun hayattan daha fazla zevk almasını ve işleri görev bilinci yerine oyun olarak algılamasına yardımcı olabilirler. İkizler, Terazi, Kovalar ise, Başak çocuğunun zihinsel enerjisini entelektüel kapasiteleriyle besleyerek onu sosyal konularda destekleyebilirler.

 

Meral Erduran Ilgaz D.F.Astrol.S.

www.astrozenith.com

 

Haberlere yorum yapabilmek için üye girişi gereklidir. Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.

Yorumlar

0
  Yükleniyor...