Facebook'ta Takip Edin Twitter'da Takip Edin

Tünelin Ucu

Tünelin Ucu

Mozotrs Ailesi

Mozotrs Ailesi

Ağa Takılanlar

Bu hafta ağımıza takılanlar
İzak BARON 

17 Mart 2015’teki seçimler, İsrail politikaları açısından bir “yapısal değişiklik” işareti vermiyor. Filistin siyasetinde keskin bir dönüşüm umudu yaşanmazken, Netanyahu hükümeti ve ABD’deki Obama yönetimi arasındaki çelişkileri, iki devlet arasında sorun olmaktan çok, iki kabine arasındaki siyasal zıtlık çerçevesinde ele almak gerekiyor. Ne var ki iki yönetimin zıtlığı, devletler arasındaki ilişkide önemli bir yapısal risk potansiyelini de işaret ediyor. “Stratejik ortaklık” ilişkisinin kısa zamanda sona ermesi gerçekçi gözükmese de, Filistin müzakelerinin uzun yıllardan beri yapılamaması, Hamas’ın giderek tüm Filistin’de etkin olması ve Obama’nın Hamas’ın içinde yer alacağı olası bir “birleşik Filistin yönetimi”ne ses çıkarmaması, son zamanlarda ‘sağ’ın egemen olduğu İsrail siyasetinde “çözümsüzlük sarmalı”nı besliyor. İşin ilginç yanı Netanyahu’nun en önemli propaganda alanlarından birisi, ABD Kongresi… Netanyahu ve Amerikan sağı arasındaki siyasal flörte karşı, Obama’nın daha çok tercih edeceği İşçi Partisi-Hatnuah arasındaki “Siyonist Kamp” acaba bir çıkış yapabilir mi? Herzog-Livni liderliğindeki “Merkez-Sol” işbirliği yeni bir siyasal bakışla, “güvenlik” politikalarından ziyade, “diyalog ve müzakere” başlığını öne çıkarsa da, İsrail’de hangi hükümet olursa olsun, “güvenlik refleksi”nden ödün verilmesi zor değil imkânsız görünmektedir. Deniz Tansi – www.politikaakademisi.org
GS2

Stef Wertheimer’e, Buber-Rozenzweig MadalyasıNelly BAROKAS Yahudi dünyasından  

İsrailli sanayici Stef Wertheimer, endüstri aracılığı ile Ortadoğu’da barışı ilerletme çabalarından dolayı Duesseldorf’ta, Buber-Rozenzweig Madalyası ile onurlandırıldı

06 Mart 2008
Stef Wertheimer’e, Buber-Rozenzweig Madalyası

Buber-Rozenzweig Madalyası 1968’den beri etnik ve dini gruplar arasındaki anlaşmazlıkların çözümünde katkısı bulunan kişilere, girişimlere ve kuruluşlara veriliyor.

Almanya’daki Hıristiyan ve Yahudi Toplumları İşbirliği Koordinasyon Konseyi bu madalyayı Stef Wertheimer’e 2 Mart Pazar günü, her yıl Duesseldorf’ta gerçekleşen “Kardeşlik Haftası”nın açılışında sundu. Törende Almanya Cumhurbaşkanı Horst Koehler de hazır bulundu. “Kardeşlik Haftası” 1952 yılından günümüze Hıristiyan ve Yahudiler arasındaki diyaloga zemin oluşturan bir forum niteliğinde gerçekleştiriliyor.

Son 27 senede Stef Wertheimer, beşi İsrail’de biri de Gebze’de olmak üzere Tefen Endüstri Parkı adı altında altı sanayi parkı oluşturdu. Tefen Modeli’nin, beş prensibi var: ihracatı, ileri teknik girişimleri, barışçıl birliktelikleri, kültürel işbirliğini güçlendirip, cazip yaşam alanlarının oluşturulması.

Bir milyonluk toplam nüfusun yarısının Yahudi, diğer yarısının da Araplardan oluştuğu Galil bölgesinde Wertheimer’ın kurduğu parklarda eğitim programları oluşturuldu, iş sahası yaratıldı, ihracata yönelik sanayi geliştirildi, Yahudi, Arap, Dürzî ve Çerkezler’in birlikte uyum içinde çalışmaları sağlandı. Bu bölge İkinci İntifada’nın sürdüğü zor yıllarda dahi sükûnet korundu. İsrail genelinde % 7’lik işsizlik oranı, Galil’de % 4.

Buber-Rozenzweig Madalyası; 1977’de Friedrich Duerrenmatt’a, 1981’de Isaac Bashevis Singer’e, 1987’de bir Arap-Yahudi oluşumu olan Neve Shalom Kibutzu’na, 1989’da Yehudi Menuhin’e, 1998’de Lea Rabin’e, 2003’te Dr. Joschka Fischer’e, 2004’te Daniel Barenboim’a verildi.

Adlarına madalya tahsis edilen, 20. yüzyıl Avrupa’sının iki Yahudi filozofu Martin Buber (1878-1965) ve Franz Rosenzweig (1886-1929), Tevrat’ı birlikte Almancaya tercüme etmişlerdi.  Stef Wertheimer gibi Martin Buber de 1930’lu yıllarda Nazi Almanya’sını terk etmiş, İsrail’e yerleşmişti. Martin Buber 1958’de, Stef Wertheimer 1991’de, ülkenin en saygın ödülü olan İsrail Ödülü ile onurlandırıldılar.

Haberlere yorum yapabilmek için üye girişi gereklidir. Üye girişi yapmak için lütfen tıklayınız.

Yorumlar

0
  Yükleniyor...