ABD’de meclis Hizbullah’a yaptırımda bulunan iki tasarıyı onayladı

ABD Senatosu, Hizbullah’a maddi yardım ve destek veren kişiler ile Lübnanlı terör örgütünün canlı insan kalkanları kullanmasına yardımcı olan kişilere çeşitli yaptırımlar uygulanmasını öngören önlemler içeren iki yasa tasarısını onayladı. Her iki tasarı da meclisten, her iki siyasi kanadın desteğiyle geçti.

ABD’de meclis Hizbullah’a yaptırımda bulunan iki tasarıyı onayladı

Sivillerin Savunmasız Kalkan Olarak Kullanılmasına Yaptırım Yasası adı altında sunulan canlı kalkan tasarısında, Gazzeli terör grubu Hamas da aynı yöntemi kullandığı gerekçesiyle kınandı. Yeni tasarıya göre, sivilleri canlı kalkan olarak kullanan Hamas ile Hizbullah gibi örgütlere ve bu iki gruba bu konuda destek veren bazı ülkelerin kurumlarına çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Tasarı onaylanmak üzere Temsilciler Meclisi’ne yollandı.

Diğer yandan, Hizbullah’a Uluslararası Finansal Desteği Engellemede 2017 Yılı Düzeltmeler Yasası adı altında sunulan ve Hizbullah’a maddi kaynak sağlayanlara yaptırımlar uygulanmasını öngören tasarıda da grubun silahlı koluna destek veren hükümet görevlilerine karşı alınacak önlemlerden bahsedildi. Tasarıda ayrıca, Hizbullah adına para ve adam toplanmasına yardımcı olan firma ve bireyler ile terör örgütünün kendisine uygulanacak yaptırımlardan da bahsedildi. Tasarıda Hizbullah destekçilerinin gözetim altında tutulması ve hükümete haklarında rapor verilmesi mecburi bir görev haline getiriliyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın