kanada REklam

Yunanistan, Almanya’dan savaş tazminatı istiyor

Yunanistan´ın II. Dünya Savaşında Nazi Almanya’sı tarafından işlenen suçlarla ilgili önümüzde ay tazminat talebinde bulunması bekleniyor. Tazminat talebinin 300 milyon Euro civarında olacağı belirtiliyor.

Yunanistan, Almanya’dan savaş tazminatı istiyor

Yunanistan ile Almanya arasında sık sık konu olan savaş tazminatı bir kez daha gündemde. Yunanistan, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sının yaşattığı acılardan ve yarattığı tahribattan dolayı, savaş tazminatı istiyor.

Resmi verilere göre, Almanların işgal ettiği Yunanistan’da, savaş sırasında 300 bin kişi hayatını kaybetti. Ülkenin ekonomisi büyük zarar gördüğü gibi, Almanların geri çekilişi sırasında altyapı da çok hasar gördü.

Ancak Almanya’nın tazminat konusunda sıcak bakmadığı biliniyor. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Deutsche Welle'nin konuyla ilgili sorusunu, "Bizim tutumumuza göre Almanya'nın tazminat ödemesi ile ilgili konu hem yasal, hem de siyasi olarak nihai bir şekilde düzenlenmiştir. Bizim tutumumuzda bir değişiklik yok" diye yanıtladı. Sözcü, iki ülke arasında geçmişte yapılan anlaşmalar olduğunu ve Berlin yönetiminin 1960 yılında diğer Avrupa hükümetleri ile varılan mutabakat doğrultusunda 115 milyon mark ödediğini belirtti. Almanya, aynı zamanda 1990 yılında Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinin ardından imzalanan anlaşmalarda da "başka bir tazminatın söz konusu olmadığına" yer verildiğini hatırlatıyor.

Alman yönetimini, Yunanistan'ın taleplerinden ziyade emsal yaratma ihtimali ilgilendiriyor. Atina’ya tazminat ödenmesi durumunda işgal edilmiş başka ülkelerin de Almanya'dan tazminat talep etmesi söz konusu olabilir. Polonya'da da tazminat istenmesiyle ilgili girişimlerin başlatıldığı biliniyor. Hatta Yunan ve Polonya tazminat komisyonları Almanya üzerindeki baskıyı artırmak için birlikte çalışıyorlar.

Polonya da tazminat için harekete geçti

Polonya'nın talep ettiği tazminat Yunanistan’a göre çok daha yüksek. Meclis özel komisyonu tazminat tutarını 740 milyar Euro olarak açıkladı. Konuyla ilgili meclis raporunun 2019 başlarında kamuya sunulması ve Polonya'nın resmi tazminat talebinin ondan sonra netleşmesi bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın