İsrail basınında ‘gizli görüşme’ iddiası

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth’un haberine göre İsrail ve Türkiye bozulan diplomatik ilişkileri iyileştirmek için ‘gizli görüşmeler’ yapıyor.

İsrail basını Türkiye ile İsrail’in diplomatik ilişkileri düzeltmek için gizli görüşmeler yaptığını ileri sürüldü. Yedioth Ahronoth gazetesinden yer alan habere göre görüşmelerin sorunsuz ilerlemesi halinde iki ülkenin büyükelçilerinin Ekim ayı başında yeniden göreve başlaması bekleniyor.

İki ülke arasında ilişkiler, ilkbahar aylarında Gazze sınırında gösteriler düzenleyen Filistinlilerle İsrail ordusunun çatışması ile başlayan olaylar nedeniyle bozulmuştu. Habere göre, bu olaylardan yaklaşık beş ay sonra, büyükelçilerin karşılıklı olarak görevlerine dönmesi umuluyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gazze sınırında yaşanan olaylardan sonra İsrail’i ‘bir terör devleti’ olarak nitelendirmişti.  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Erdoğan’ın eleştirilerine aynı sertlikle karşılık vermişti.

Gelişmeler üzerine Türkiye İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Na’eh ile İstanbul Başkonsolosu Yossi Levi Sfari’yi ülkesine geri göndermişti. İsrail de Türkiye’nin Kudüs Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu’nu geri göndermişti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın