Renoir tablosu 80 yıl sonra Yahudi sahibine döndü

Sylvie Sulitzer, 80 yıl sonra Nazilerin dedesinden çaldığı Renoir tablosunu geri aldı.

Renoir tablosu 80 yıl sonra Yahudi sahibine döndü

Sulitzer’in büyükbabası Alfred Weinberger, 2. Dünya Savaşı yıllarında  Paris’te bir sanat koleksiyoncusu idi. Büyükbaba Weinberger, Nazilerin kendisini sanat bilgisi sebebi ile kullanmasından da korkarak işgalden hemen sonra  Paris’ten kaçmayı başardı.

Weinberger,  Paris’i terk etmeden önce elindeki tüm eserleri Fransız yetkilileri ile kayıt altına alarak bazılarını sahip olduğu bir banka kasasına sakladı.

Ancak işgal sırasında Nazi yağmacılar periyodik olarak sanat eserlerinin saklı olduğu önemli merkezlere baskınlar düzenledi, bir süre sonra söz konusu kasa da Nazilerin eline geçti.  2010 yılında Paris’te savaş sırasında çalınan tablolar ve sahipleri ile  ilgili bir liste yayınlanınca ABD’de yaşayan Sulitzer, FBI ve kiraladığı dedektiflik şirketi aracılığı ile listeyi yayınlayan açık arttırma şirketi ile temasa geçti. Renoir’ın ‘Bahçede Kadınlar’ isimli empresyonist tablosu son olarak 2013 yılında  bir açık arttırmada ortaya çıktı.

Yapılan araştırmada tablonun yıllardır elden ele açık arttırmalarda dünyayı dolaştığı anlaşıldı. FBI ve avukatların gerekli belgelerle, Sulitzer’in tablonun gerçek sahibi olduğunu ispatı sonrası tablonun sahibi hiçbir bedel talep etmeden tabloyu Sulitzer’e iade etti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın