kanada REklam

Akdeniz sularında göçmen trajedisi devam ediyor

İngiliz Guardian gazetesi, özellikle Akdeniz’de yaşanan göçmen dramını bir kez daha gündeme getirdi. Gazete haberinde, Orta Akdeniz’de son iki haftadır hiç kurtarma gemisi olmadığını ve bu bölgede ölümlerin arttığını vurguladı.

Akdeniz sularında göçmen trajedisi devam ediyor

Yüzlerce göçmenin Avrupa'ya geçmeye çalıştığı Orta Akdeniz sularında 26 Ağustos'tan bu yana hiç kurtarma gemisi bulunmuyor. Guardian'ın haberine göre, kurtarma gemilerinin faaliyete geçtiği 2015 yılından bu yana bu bölge hiç bu kadar uzun süre boş kalmamıştı.

Özellikle Kuzey Afrika'dan Avrupa'nın güneyine uzanan Orta Akdeniz, en tehlikeli göç rotalarından biri olarak değerlendiriliyor. Bu bölgede kurtarma gemisinin olmaması, uluslararası sivil toplum örgütlerini ölümlerin artışı konusunda endişelendiriyor.

Bu kararın arkasında Malta ve İtalya hükümetlerinin göç karşıtı politikaları sonucu limanlarını teknelere kapatması gösteriliyor. Geçtiğimiz günlerde Libya’dan İtalya'ya gitmek isteyen göçmeleri taşıyan iki lastik botun batması sonucu 100'den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2018'in ilk yarısında Orta Akdeniz'i aşmaya çalışan her 19 kişiden biri öldü. Geçen yılın aynı döneminde bu oran 38'de 1 olarak kayda geçmişti. Ancak İtalya'da göç karşıtı hükümetin iktidara gelmesi ve limanları yardım kuruluşlarının gemilerine kapamasının ardındansa, geçen haziran ayında her yedi kişiden biri denizde öldü.

İtalya'da 1 Haziran'da göreve başlayan yeni hükümet, özellikle Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin göçmen karşıtı politikaları nedeniyle limanları sivil toplum kuruluşlarının gemilerine kapamaya başlamıştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın