kanada REklam

Abbas’tan Trump’a görüşme ön koşulu “KUSHNER VE GREENBLATT’I KOV”

 

İsrail televizyonunun, bu ayki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu görüşmelerinde Başkan Trump’ın Filistin Lideri Mahmud Abbas ile ikili görüşme talep ettiği haberini Trump Yönetimi yalanladı.

İsrail televizyonu Kanal 2’nin, haberine göre Trump Yönetimi, üçüncü şahıslar aracılığıyla teklif ettiği görüşmeyi Filistinlilerle bağlarını yeniden kurmak için yaptı. Habere göre Abbas, böyle bir görüşmenin ancak ABD’nin diplomatik yollarla teklif etmesiyle mümkün olabileceğini söyledi. Habere göre Abbas ayrıca Trump’ın Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ve Beyaz Saray Danışmanı Jared Kushner’i kovmasını talep etti.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garrett Marquis, “Kanal 2’nin, Başkan Trump’ın Filistin Lideri Abbas ile görüşme talep ettiği haberi gerçek değildir... Ne yazık ki Kanal 2 doğruluğunu kontrol etmeden yanıltıcı haberler vermeye devam etmektedir” şeklinde bir açıklama yaptı. Marquis şöyle devam etti: “Jason Greenblatt’a ya da yönetimin diğer üyelerine karşı saldırıya geçmektense, hepimizin ortak amacı olan Filistin halkına daha iyi bir gelecek sağlanması için Filistin Yönetiminin Amerika ile daha olumlu ve yapıcı ilişkiler içinde olacağını ümit ediyoruz.”

Takip eden günlerde ise Kanal 2, Trump Yönetiminin yalanlamasına rağmen yayınladığı haberin doğruluğu konusunda ısrar etti ve Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ronald Lauder’in de dolaylı yollardan arabuluculuk yaptığını ekledi.

ABD büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdıktan sonra Mahmud Abbas, Washington Yönetimiyle görüşmeyi bırakmıştı. Trump, ABD’nin BM’ye Filistinli mülteciler için verdiği parayı keseceğini açıklamasıyla da Filistinlileri kızdırdı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın