Batya Natan

Starbuckslara kaşerut belgesi verilmeyecek

Starbuckslara kaşerut belgesi verilmeyecek

ABD’de Kaşerut belgesi veren kurum Starbucks’lara artık bu belgenin verilemeyeceğini açıkladı. Artık kaşerut kurallarına uyanlar kafein ihtiyaçlarını gidermek için Starbucks’tan başka bir yerden kahvelerini almak zorunda kalacak.

ABD’de kaşerut belgesi veren bir kurum, kahve devi Starbucks’ın sattığı birçok içecek için artık kaşerut belgesi veremeyeceğini açıkladı. Star-K isimli kurum yaptığı açıklamada birçok Starbucks ürününü doğrudan kaşer olarak belgelendirmemekle beraber helal olarak sınıflandıran programa son verildiğini açıkladı. Kaşerut kurallarına uyan tüketiciler bu habere tepkisiz kalmadı. Geçtiğimiz perşembe günü itibariye “Starbucks’ı Yeniden Kaşer Yap” başlığıyla change.org’da açılan kampanyayı 7.000 kişi imzaladı. Star-K, yıllardır Starbucks tarafından hazırlanan içecekleri ‘kaşerut dostu’ kategorisi altında listeliyordu.

Starbucks’lar Star-K’in denetimi altında olmasa da kurum düzenli olarak şirketle irtibata geçip hangi ürünlerin ‘kaşerut dostu’ olduğunu, bir diğer deyişle hangi ürünlerin itiraz edilebilecek herhangi bir malzeme içerip içermediğini belirliyordu. Son yıllarda, Frapuccino’lar bile kaşerut kurallarına uyanlar için uygun olarak nitelendiriliyordu. Ancak birkaç sene önce, Starbucks sandviç satmaya başladı. Bu sandviçlerin bazılarında domuz pastırması (bacon) ve kaşer olmayan peynir de yer alıyordu. Bu da kaşerut konusunu gündeme getirdi. Örneğin kahve hazırlamada kullanılan mutfak alet ve edevatlarının kaşer olmayan ürünlerle birlikte kullanılan alet ve edevatlarla birlikte yıkanıp yıkanmadığı sorgulandı. 

Bu arada, Star-K, kaşerut kurallarına uyanlar için kabul edilebilir olarak nitelendirilen Starbucks içeceklerinin yer aldığı yeni bir liste hazırladı. Listede Americano, Esspresso, Buzlu Karamel Brule Latte gibi kağıt bardaklarda servis edilen içecekler yer alıyor. Ancak change.org kampanyasına imza atanlar daha fazlasını istiyor. İmza atanlardan biri imza sebebini açıklaması istenen bölüme şöyle yazmış: “Herhangi bir ürün satın almadan mağazadaki tuvaleti kullanmak isteyen insanlar ortaya çıkınca çalışanlarına duyarlılık konusunda eğitim vermek için tüm mağazalarını 8 saat boyunca kapatan bir şirket ürün satın almaya hazır Ortodoks Yahudileri için birazcık da olsa daha duyarlı olabilir!”

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın