Batya Natan

AIPAC’tan sonra Dünya Yahudi Kongresinden de İki Devletli Çözüme Destek

Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ron Lauder, iki devletli çözümü kabul etmemenin İsrail’in varlığını tehdit edecek bir tehlike yaratacağını belirtti.

New York Times’da yayınlandı

Dünya Yahudi Kongresi Başkanı Ron Lauder, İsrail’in iki önemli tehditle karşı karşıya olduğunu belirtti. Pazar günü The New York Times gazetesinde yayınlanan makalede, Lauder bu iki tehdidi iki devletli çözümün gerçekleşmemesi ve dini çoğulculuğun eksikliği olarak belirtti. 

ABD’nin başta gelen Yahudi liderlerinden Lauder, birçok farklı Yahudi organizasyonunda aktif olarak çalışıyor. Dünya Yahudi Kongresinin Başkanı Lauder makalede, “Birinci tehdit iki devletli çözüm fikrinin olası sona erişi. Ben muhafazakar ve Cumhuriyetçiyim. Likud Partisini 1980’lerden beri destekliyorum. Gerçek olan Ürdün Nehri ile Akdeniz arasındaki alanda 13 milyon kişinin yaşadığıdır. Ve neredeyse bunların yarısı Filistinli” şeklinde fikir belirtti.

Lauder aynı zamanda İsrail’in Filistinlilere tüm haklarını vererek bir Yahudi devleti olmaktan vazgeçmesi ya da haklarını fesh ederek bir demokrasi olmaktan vazgeçmesi arasında net bir seçim yapması gerektiğinin altını çizdi. Böylesi bir seçimde bulunmayı önleyecek tek çarenin iki devletli çözüm olduğunu açıkladı.

ABD Başkanı Trump ise taraflar anlaşırsa iki devletli çözümü destekleyeceğini ifade etti. Trump’ı destekleyen Lauder’in İsrail-Filistin çatışmasının çözümleri, Filistin devleti konusunda görüşmeler için ciddi çaba göstermesi konusunda Trump’a danışmanlık yaptığı söyleniyor.

İkinci tehdit

Lauder yazısında “İkinci tehdit de İsrail’in aşırı dincilere teslim olması ve Yahudi Diasporasının bu konudaki memnuniyetsizliği. İsrail dışında yaşayan çoğu Yahudi, İsrail’in dini yaşamını ve kutsal yerleri kontrol altında tutan ultra-Ortodoks tarafından kabul edilmiyorlar” ifadesini kullandı.

Lauder “Ortodoks olmayan Yahudiler, ben dâhil olmak üzere, İsrail’de devletçe uygulanan dindarlığın yayılması sonucu liberal bir ulusun yarı teokratik bir hal aldığını düşünüyoruz. Sevdiğimiz ülkemizin başarısı için iki devletli çözümün arkasında durmamız ve aramızda bir anlaşma zemini yaratmamız gerekiyor” diyerek yazısını bitirdi.

İsrail Başbakanı Netanyahu ile yakın ve samimi ilişkisi bulunan Lauder’in son zamanlarda Netanyahu ile arasının bozulduğu belirtiliyor.

Bennett: “En büyük tehdidimiz asimilasyon”

İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett, Kudüs’te gerçekleşmekte olan Antisemitizmle Mücadele Forumunda, Ron Lauder’e cevap verdi. Bennett, “Ron yazını okudum, çok iyi bir yazı değildi. Sana saygı duymakla birlikte, fikirlerine katılmıyorum. Amerika’daki asimilasyon, İsrail’in politikalarının bir sonucu değildir; Amerika’daki Yahudi zenginliğinin bir sonucudur” dedi.

Bennett, “Geceleri beni uykusuz bırakan, sınırlarımızdaki düşmanlar değil; İsrail dışındaki Yahudilerin geleceği. Asimilasyon oranlarının yüzde 60’lara, 70’lere çıktığını görüyoruz. Eğer harekete geçmezsek - ve hemen geçmezsek - milyonlarca Yahudi’yi bir nesilde kaybedeceğiz” dedi. Aynı konferansta Bennett’ten sonra bir konuşma yapan Ron Lauder de konuşmasında aynı konuya değindi. “Naftali, birçok konuda aynı fikirde olmayabiliriz ancak antisemitizm ile mücadele ve Yahudi olmanın anlamı konusunda, biz Diaspora Yahudileri, yüzde 100 sizinle birlikteyiz.”

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın