Batya Natan

‘Gelecek Sene Kudüs’te’

Mike Pence: “ABD Elçiliği gelecek sene Kudüs’te olacak”

‘Gelecek Sene Kudüs’te’

İsrail’i ziyaret eden ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İsrail meclisi Knesset’te yaptığı konuşmada, ABD Elçiliğinin en geç gelecek senenin sonuna kadar Kudüs’e taşınacağını belirtti.

Pence, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımanın bilinenin aksine barış için gereklilik olduğunu belirtti. Pence konuşmasında, “Fiili gerçekler her zaman barışın temelini oluşturmalıdır” ifadesini kullandı.  Pence, Kudüs konusunda konuşurken Arap milletvekilleri ellerini sallayarak konuşmayı protesto ettiler. Arap milletvekillerinin protestoları polis nezaretinde meclis binasından çıkarılmaları ile son buldu.

Trump hükümetini temsilen Knesset’te konuşan ilk en yüksek rütbeli kişi olan Pence, konuyu İran ile uluslararası toplum arasında yapılan nükleer anlaşmaya da getirdi.

Pence yapılan anlaşmanın bir felaket olarak nitelendirilebileceğini belirtince salonda alkışlar yükseldi.  İsrail- Filistin barışı için İsrail’in her zaman ikili görüşmelere istekli olduğunu belirten Pence, Filistin tarafını da bir an önce görüşme masasına dönmeye davet etti.  Pence barışın sadece diyalog ve ikili görüşmelerle sağlanabileceğini belirtti.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1345