Batya Natan

ABD Başkan Yardımcısı Pence İsrail’de

İsrail’in başkentini Kudüs olarak tanımasından sonra ABD’den gerçekleşen en yüksek seviyedeki ilk resmi ziyaret, Başkan Yardımcısı Mike Pence tarafından yapıldı.

ABD Başkan Yardımcısı Pence İsrail’de

Pence, Başbakan Binyamin Netanyahu’ya hitaben yaptığı konuşmada on yıllardır Ortadoğu’yu meşgul eden İsrail-Arap ve Filistin çatışmasına barışçıl bir çözüm bulmak için yeni bir dönemde ve umut dolu olduğunu belirtti.

Pence’in şu sözleri dikkat çekici idi: “İsrail’in başkenti Kudüs’ü ziyaret etmekten dolayı onur duyarım.”   Evanjelist bir Hıristiyan olan ve her fırsatta Ortadoğu’da ayırımcılıkla karşı karşıya kalan Hristiyan azınlıklar konusunu gündeme getiren Pence, ziyareti sırasında bir Filistin kasabası olan ve İsa’nın doğduğu şehir olan Betlehem’i de ziyaret edecek.  Başbakan Netanyahu da basına yaptığı açıklamada, Pence’in yıllardır bir İsrail dostu ve destekçisi  olduğunu belirtti.

Donald Trump, geçtiğimiz yıl 6 Ekim’de yaptığı açıklamada İsrail’in başkentini Kudüs olarak tanımış ve ABD Elçiliği’nin en kısa zamanda Tel Aviv’den Kudüs’e taşınacağını belirtmişti.

Filistin yönetimi ise bu siyasi hamleyi tepki ile karşılamış, ABD’yi artık barış görüşmelerinde bir aracı olarak görmeyi reddettiğini belirtmişti.  Pence’in ziyaretine tepki olarak Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas yurt dışında olduğunu belirterek kendisi ile görüşmeyeceğini belirtti. Abbas’ın siyasi destek aramak amacı ile Avrupa’ya gittiği belirtildi.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
770