Batya Natan

Cüneyt Çakır´dan VAR açıklaması

FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır, yönettiği her maçın analizini yaptığını ve sahada adaletli olmanın önemli olduğunu vurguladı. Ligdeki tüm maçları izlediğini ifade eden Çakır, dikkat çeken sözler söyledi.

Çakır’ın Trt Spor’a yaptığı açıklamalardan satır başları şöyle:

- Büyük turnuvaları yönetmek hakemler için gurur verici bir şey. Bizden sonra gelecek genç arkadaşlarımızın bizden daha başarılı olmasını istiyoruz.

- Avrupa'da da oyuncular hakemi etkilemeye yönelik hareketlerde bulunabiliyor. FIFA'ya bağlı olduğumuz için kendi başımıza karar alamayız.

- Hakemlik sadece saha içindeki 90 dakikadan ibaret değil. Çalışmadan sahaya çıkarsanız kimse size saygı göstermez.

- Yönettiğim her maçın analizini yaparım, objektif olarak bunu yapmak zorunda olduğumu düşünüyorum. Ligdeki bütün maçları izlerim, kendi maçlarım da dahil.

- Bu ligde yer alan hakemlerimizin tek görevi adaletli maç yönetmek olur. Hiç kimsenim kafasında söz konusu olamaz adaletsiz maç yönetmek. Hakemlerim kafasında sadece iyi maç yönetmek var. Birçok ülkede maç yönettim, bizim Riva tesisleri muhteşem, değerini bilmek lazım. Bizim hakem olarak başarılı olmaktan başka şansımız yok. Şu anda yardımcı hakemlerimiz de profesyonel, biz Türk hakemliğini dünyada bir numaraya taşımak istiyoruz. Hakemlerimize eleştiri olabilir ama bizim tek amacımız Türk futbolunu ileriye götürmek olacaktır. Biz mental olarak hazırlıklarımızı yapıyoruz, seminerlerimizi yapıyoruz.

- Bence ileride futbolcular gibi hakemler de kontratlar yapabilir. İngiltere'de belki de bir İspanyol hakem maç yönetecek, Fransa'da Alman hakem maç yönetecek. Bunlar ileriki aşamada olacaktır. "Bizim ligimizi gel yönet" diyen bazı ülkeler var ama isim vermeyeceğim.

- Yakın bir zamanda hakemlik ve futbol farklı yere gidiyor. Yıldırım Demirören 2018-2019 sezonunda "VAR sistemini uygulayacağız" dedi ve bunu göreceğiz. Hataları daha da minimize edeceğiz. Portekiz, Rusya, Fransa gibi ülkelerde uygulanıyor. VAR sistemini futbolu korumak için, adaleti korumak için yapacağız.

- Futbolun akışını bozmadan, skandal bir hakem yanlışını görmek olacaktır. VAR sistemi, ülkenin %50'sinin penaltı, %50'sinin penaltı değil dediği pozisyonlar için kullanılmayacak. Video hakemlik, ülkenin %100'ünün penaltı dediği ve verilmeyen pozisyon için kullanılacak. Penaltı kararı, bariz gol şansı var mı gibi skandal kararları hakemler gidip izleyecek. VAR'ın tek bir amacı var, hakemin hatalı ve skandal kararlarını tartacak.

- Türk halkından gelen geri dönüşler muhteşem, biz yurt dışında ülkemizi temsil ediyoruz. Avrupa Şampiyonasında milli takım yoktu. Biz vardık ama tribünlerde de Türk bayrakları vardı. Biz sahaya çıkarken Türk halkının dualarıyla çıkıyoruz. Onlara sonsuz teşekkür ederim. Yurt dışında maç yönetmek kolay dememek lazım. Fiziksel anlamda yetersiz olduk ama son seminerde testi başarıyla geçtik. Antrenmanlarınız doğru ve düzgün bir şekilde sürdürürseniz her zaman başarılı olursunuz. Benim şu anki amacım bütün maçlarımı en iyi şekilde yönetmek ve her şeyimi vermek istiyorum. Dünya Kupası'nda ülkemi en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Hakemlerin tek hedefi var, ideallerin peşinden gitmektir. Önümüzde 3 tane seminerimiz var. Cüneyt Çakır ve ekibinin amacı, seminerleri en iyi şekilde bitirmek ve Dünya Kupasında maç yönetmek olacaktır. Ligin kalitesi ne kadar kaliteli ise, hakemlik de o kadar kaliteli olabiliyor. Almanya'da, Köln'de kurdukları merkezle VAR sistemi en iyi şekilde uygulanıyor. Yöneticilerimiz de bu sistemi en iyi şekilde deneyerek karar verecekler. Acaba bir merkezde mi yapalım, yoksa statlarda mı yapalım; onun kararını verecekler.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
351