Batya Natan

Bir Zamanlar Kuledibinde Yahudiler

60’LI YILLARDA Şişhane / Kuledibi’nde Yaşadığınıza Dair 15 HATIRA-3

Bir Zamanlar Kuledibinde Yahudiler

 1- Daha sonraları Şişli’deki Serpil’den aldığınız meşhur anasonlu kurabiyeleri Musevi Lisesinin çaprazındaki mütevazı pastaneden satın aldınız.

 

2-  Galata Kulesinin solundan, Yüksekkaldırım’a çıkan yokuşun başındaki turşucu hafızalarınızda…

 

3- Pesah / Purim bayramlarında Büyük Hendek Caddesi boyunca kaldırımlarında açılan tezgâhlardan şarope blanko, matsa ve mavlaç alışverişi yapıldığına tanık oldunuz.

 

4- Her türlü sağlık ihtiyacının semt sınırlarındaki doktorlar tarafından karşılandığı yıllardı; Yahya, Uzdil, Pavon, Akşiote, Benbanaste, Şaul ve daha niceleri…

 

 5- O yıllarda neden iki tane ‘karma’ okulu olduğunu anlayamasanız da Neve Şalom’a yakın oturanlar için uzak bir 2. Karma İlkokulu hatırlıyorsunuz.

 

6- Ekmek arası ‘mersa’ yemişliğiniz var, ‘Mersero’ diye birinden bahsedildiğini duydunuz.

 

7- İstiklal Caddesinin muhtelif yerlerinde karşınıza çıkan, başında şapkasıyla her daim şık milli piyangocundan bilet aldınız.

 

8- Tünel’e çıktığınızda çekici vitrinlerine dalıp gittiğiniz bonmarşeler, Mayer, Lion, Lazaro Franko’lardan yapılan alışverişlerle mutlu oldunuz.

 

9- Sarı Madam’ın yanındaki dar yokuştan inerek anneniz tarafından Kasımpaşa Hamamına sürüklendiniz.

 

10- Altıncı daireye çıkan yokuşun sağındaki yüksek parmaklıklardan atlanıp girilen bahçede veya Sarı Madam yamacının aşağısındaki İtfaiye Meydanında top oynadınız.

 

11- Evinizdeki büfenin üzerinde duran yeşil renkli Or Ahayim Musevi Hastanesi ‘teberru kutusu’na bozuk paralar atıldı.

 

12- Mahazike Tora’dan yetişip Neve Şalom’da ‘tevaya çıktınız’ yüreğiniz çarparak.

 

13- Neve Şalom’a bitişik evinizden küçük yaşta şahit olduğunuz, sokaklara taşan cenazelerin en kalabalık olanlarından birinin Dario Moreno’ya ait olduğunu sonradan öğrendiniz.

 

14- Bazı pazar günleri Yeni Melek Sinemasında locadan film izledikten sonra sokak arasındaki Aga Lokantasında ailecek yemek yediniz.

 

15- İlk gençlik yıllarınızda Yüksekkaldırım’dan Tünel’e doğru çıkarken rengârenk pulcu vitrinlerine kapılıp koleksiyonculuğa heves ettiniz.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
2270