Alüminyum Hurda Geri Dönüşüm

Tel Aviv’de binlerce kişi hükümeti protesto için meydanları doldurdu

Cumartesi gecesi binlerce İsrailli, Tel Aviv’in Rothschild Bulvarında hükümeti ve yeni yasa tasarısını protesto etmek için bir araya geldi. Yaklaşık 20 bin İsrailliyi sokaklara döken yasa tasarısı, kamu görevlileri ile ilgili iddianamelerde polisin bulgularını açıklamasını ve savcılığa önerilerini iletmesini engellemeyi hedefliyor

Tel Aviv’de binlerce kişi hükümeti protesto için meydanları doldurdu

Cumartesi gecesi binlerce İsrailli, Tel Aviv’in Rothschild Bulvarında hükümeti ve yeni yasa tasarısını protesto etmek için bir araya geldi. Yaklaşık 20 bin İsrailliyi sokaklara döken yasa tasarısı, kamu görevlileri ile ilgili iddianamelerde polisin bulgularını açıklamasını ve savcılığa önerilerini iletmesini engellemeyi hedefliyor.

David Ben-Gurion’un İsrail’in kuruluşunu ilan ettiği tarihi anıtın yanında duran Hagai Peled ve eşi Tushia protestolara katılmak için Hedera’dan geldiklerini belirtti. Hagai konuşmasına “Yolsuzluğa son” sloganları arasında devam etti: “Şu anda burada monarşi rejimi hüküm sürüyor. Çıkarılmaya çalışılan yasalar,  İsrail’de yaşayan herkesin olan bitenler hakkında sessiz kalmasına ya da şikâyet etmesini engellemeye yönelik. Biz de bunu protesto etmeye geldik.” Tushia, “Şimdi de kendilerine yönelik suçlarda polisi durdurmaya çalışıyorlar. Bu çok büyük bir sorun çünkü bu başbakanın yolsuzlukları ile ilgili hiçbir şey yapamayacağımız; hatta soru dahi soramayacağımız anlamına geliyor” diye konuştu.

Protestocular getirilen son yasağın hükümetin yaptırımları arasında bardağı taşıran son damla olduğuna dikkat çekerek, “Bu çok tehlikeli çünkü hükümet kendini korumak için her şeyi saklamaya çalışıyor” ifadelerini kullandılar.

Protestolara Netanya’dan katılan Yasmin Ruvin, son yasanın İsrail demokrasisini doğrudan tehdit ettiğine dikkat çekti. “Sanırım hükümet bu yasaları İsrail’in demokrasisiyle dalga geçmek için çıkarıyor. Hükümeti korumak adına birçok yeni anti-demokratik yasa çıkartılıyor. Demokrasinin bizler için bu topraklarda en önemli şeylerden bir olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle protesto etmeliyiz” diye konuşan Ruvin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Polisi görevinden alıkoymak son zamanlarda oldukça moda oldu ve bu durum gittikçe kötüleşiyor. İsrail’in demokrasisi her geçen gün daha kötü bir hale geliyor.”

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın