Batya Natan

BBC yapımcısı ‘Şişman Yahudi’ ifadesi için özür diledi

BBC’de yaptığı radyo ve TV programları ile ünlü yapımcı-sunucu Reggie Yates, geçtiğimiz ay internet ortamında yayınlanan bir programda “Şişman Yahudi menajerler” ifadesini kullandığı için özür diledi.

BBC yapımcısı ‘Şişman Yahudi’ ifadesi için özür diledi

Yates, pazartesi günü İngiliz basınına şunları belirtti: “Aşırıya kaçan kaba sözlerim için gerçekten özür dilerim. Maksadım ne toplumdaki önyargı ve nefret söylemlerini alevlendirmek ne de birilerine hakaret etmekti. Ancak şimdi idrak ediyorum ki sözlerim maksadını aşarak yukarıdaki şekilde anlaşıldı. Sadece yeni nesil siyahi şarkıcıların artık eskisi gibi kendilerinden çok daha farklı bir kültürden gelen menajerler tarafından değil kendi toplumlarından gelen menajerler ile kariyerlerinde yükselebildiklerini söylemek istedim.”

Yates, geçtiğimiz ay katıldığı bir söyleşide bir soru üzerine, “Artık siyahi şarkıcıların, şişman Yahudi bir menajer sayesinde değil,  kendi toplumlarından destek alarak yükselmelerinden gurur duyuyorum” ifadesini kullanmıştı.

Yates’in yorumu İngiltere’nin antisemitizmle mücadele eden gruplarından Community Security Trust tarafından eleştirilmiş, Yates’in sözlerinin Yahudi toplumunu sadece maddi sâiklerle hareket eden,  para hırsı olan güvenilmez kişiler olarak gösterdiğini, toplumdaki ön yargılara hizmet ettiğini belirtmişti.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
699