Batya Natan

70 yıl sonra 13. Yaş Günü’nü kutladılar

2. Dünya Savaşı’nda evlerinden kaçmak, hayatları için savaşmak ve Yahudi kimliklerini gizlemek zorunda kalan 30’dan fazla yaşını almış kadın ve erkek Kudüs’teki Batı Duvarı’nda Bar-Mitzva ve Bat-Mitzvalarını kutladı.

70 yıl sonra 13. Yaş Günü’nü kutladılar

Yahudi geleneklerinde çocukluktan yetişkinliğe geçiş olarak bilinen 13. yaş töreni; Bar-Mitzva ( Erkekler için)  veya Bat Mitzva (Kızlar için, 12. Yaş gününde) yapılıyor.

Tören çoğu zaman 13.yaşını kutlayan erkeğin Yahudilikte sabah duası olarak bilinen Sharit duasını bir yetişkin olarak yerine getirmesi ve sinagogda o gün okunacak Tevrat bölümünün okunmasına katkıda bulunması şeklinde gerçekleşiyor. Erkekler için bir gereklilik olan tören, kızlar için şart değil. Ancak kızlar da 12 yaşından sonra Yahudi yasaları önünde ergen sayılıyorlar.

Geçtiğimiz haftanın başında Yahudi aleminin en kutsal mekanında Bat Mitzva yapan 70’lik gençlerden Ravichey Aspir, duygularını şöyle  ifade etti: “Savaş başladığında 11 yaşında idim babam ise 51. Babamı Kızıl Orduya almadılar. Annem, 17 yaşındaki kardeşim ve babam ile birlikte Nazilerin ulaşamayacağı Rusya’nın uzak bölgelerine kaçtık.  Günlerce aç susuz kaldığımı, kalabalık sığınma evlerinde yaşadığımızı hatırlıyorum.

Batı Duvarı’da yaşadığım bu tecrübe beni çok heyecanlandırdı, sanırım biz böyle olduğumuz için İsrail yeniden kuruldu.”

Savaştan sonra Rusya’da kalan, üniversite okuyan, evlendikten sonra doğduğu Ukrayna’ya dönen Aspir, 1994 yılında İsrail’e göç etmiş ve bugün Arad’da yaşıyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
840