Batya Natan

Polonya Nazi döneminde el koyulan malların bir kısmını tazmin edecek

Polonya Nazi döneminde el koyulan malların bir kısmını tazmin edecek

Dünya Yahudi Varlıklarının İadesi Organizasyonu (WJRO), Polonya tarafından resmi olarak kamuya duyurulan, Nazi ve komünist yönetimlerce el konulan varlıkların tazmin edilmesi için hazırlanan tasarıyı olumlu karşıladığını belirtti.  Polonya’da bulunan, o dönemde 3,3 milyon kişiden oluşan büyük Yahudi Toplumuna ait varlıklara Nazi döneminde el konulmuş, komünist dönemde ise kamulaştırılmıştı.

Tasarıyı kamuoyuna duyuran Adalet Bakanı Müsteşarı Patryk Jaki, öncesinde bu konu ile ilgili mahkeme kararlarını beklediğini, fakat bir sonuç konusundaki gecikmeler sebebiyle yasama organı olarak bu konuda bir aksiyon almaya karar verdiklerini açıkladı.

WJRO’nun belirttiği üzere II. Dünya Savaşı sırasında Nazi yönetiminde olup da bu konuda herhangi bir yasası bulunmayan tek Avrupa ülkesi Polonya.

Komünist dönemin ardından geçen 28 yılda bu şekilde bir karar alınamamasından utanç duyduğunu belirten Jaki, ayrıca çıkacak olan kanunun kesinlikle adil olduğunu belirtti. Kanun, o dönemde el koyulan varlıkların bugünkü değerleri üzerinden yüzde 20 oranına kadar nakit ödemeler yapmayı öngörüyor.

Varlık İadesi uzmanları, ödenecek miktarın 1 milyar doların üzerinde olacağını tahmin ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
506