Batya Natan

UNESCO´da yeni dönem

ABD’nin Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) ayrılacağını açıklamasından sonra, İsrail de benzer bir karar aldı.

ABD geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamasında UNESCO’dan çıkış kararının gerekçesi, “UNESCO’nun giderek artan borçları, örgütte gerçekleştirilmesi gereken temel reformlar ve UNESCO içerisindeki İsrail karşıtı önyargılar” olarak sıralanmıştı. ABD Aralık 2018’e dek kuruluşa tam üye olmaya devam edecek, sonrasında ise kuruluştaki ABD misyonunu gözlemci statüsüne indirecek.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD’nin kararını “cesur ve ahlaklı” diye tanımladı. Netanyahu, Dışişleri Bakanlığına “ABD’yle paralel bir şekilde İsrail’in kuruluştan çekilmesine hazırlanma talimatı” verdiğini belirtti.

UNESCO, temmuz ayında Batı Şeria’da bulunan El Halil kentini tehlike altındaki dünya kültür mirası listesine dahil etmiş, Kudüs’ün Yahudilerle bağını göz önünde bulundurmayan kararlara imza atmıştı.

 

UNESCO’ya  Yahudi asıllı  yeni başkan

Fransa eski Kültür Bakanı Audrey Azoulay, UNESCO’nun yeni lideri seçildi. 

Bu hafta ABD’nin UNESCO’dan ayrıldığı yönündeki açıklaması, Birleşmiş Milletler gündemini sarstı. Açıklama, kurumun finans kaynağı ve geleceği yönündeki endişeleri artırdı. Bu tartışmaların gündeminde gerçekleşen yeni seçimde Yahudi asıllı Audrey Azoulay, UNESCO’nun yeni direktörü oldu.

Azoulay, sekiz yıllık görev süresince Filistin’in üyeliği, kurumun mali sıkıntıları, İsrail karşıtı alınan kararlar gibi konularla eleştirilere maruz kalan Bulgar Genel Direktör İrina Bokova’nın yerine geçecek. 

Geçtiğimiz hafta, ABD’nin ardından İsrail de, Paris merkezli kurumdan, İsrail karşıtlığı sebebiyle üyeliklerini çekmeyi planladıklarını açıkladı.

45 yaşında olan Audrey Azoulay, zaferini takiben yaptığı açıklamada, UNESCO’nun sorunlarının çözümünün, kurumda reformlar yapmak olduğunu ve çekip gitmemek olduğunu belirtti. Azoulay açıklamasında, ”Bu kriz zamanında UNESCO’ya her zamankinden daha fazla yatırım yapmalı, desteklemeli ve güçlendirmeliyiz, reform yapmalıyız. Terk etmemeliyiz” dedi.

Katarlı aday Hamad bin Abdulaziz el-Kawari karşısında, 30’a karşı 28 oyla zafer sağlayan Azoulay, yönetim kurulu üyelerine “Bana güvenen” diye hitap ederek teşekkür etti. Azoulay, hafta başında oylamaya çok daha az destekle başlamış ancak diğer adayların adaylıklarının düşmesi ile desteğini arttırmıştı.

Faslı Yahudi bir aileden gelen yeni direktör, kültür miraslarını ve geleneklerini koruyan ‘Dünya Mirası Programı’na öncelik tanıyacak. Kurum ayrıca, kızlara yönelik eğitimin iyileştirilmesi, Holokost dehşetinin boyutunun kavranması için teşvikler, medya özgürlüğünün savunulması ve iklim değişikliği ile ilgili bilimlerin koordinasyonu için çalışıyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1088