Batya Natan

Çardaklar Sukot için süslendi

Bu yıl 4 Ekim Çarşamba akşamı başlayan Sukot Bayramı her sene olduğu gibi sinagoglarda ve kurumlarda özel olarak kurulan çardaklarda, birlik ve beraberlik duaları eşliğinde neşe içinde kutlandı.

Çardaklar Sukot için süslendi

Tarihi İtalyan Sinagogu  (Kal De Los Frankos)

Musevilerin en neşeli bayramı olan Sukot Bayramı kutlaması 4 Ekim Çarşamba akşamı, Tarihi İtalyan Sinagogunda yoğun bir katılımla gerçekleşti. Sinagog Gabayı Mişel Horada’nın bayram ile ilgili yaptığı konuşmanın ve duaların ardından yahidler, yeni yapılan suka salonuna geçtiler. Çardakların altında oturup, Sukot’a özel yemekler eşliğinde hep birlikte şarkılar söyleyerek bayramı kutladılar.

 

Şaar Aşamayim Sinagogu

4 Ekim akşamından itibaren kutlanmaya başlayan Sukot Bayramı’nda Şaar Aşamayim Sinagogunda çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Çarşamba akşamı ilk Suka yemeğinde kalabalık bir yahid gurubu yer aldı. Haham Akaal Rav İsak Alaluf, Sukot’un birlik ve beraberlik zamanı olduğunu belirterek bu bayramın Tanrı’ya şükretmek için çok elverişli bir fırsat olduğunu sözlerine ekledi. 5 Ekim Perşembe sabahı ve akşamı ile 6 Ekim Cuma sabahı Suka faaliyetleri devam etti.

7 Ekim Şabat sabahı kalabalık bir yahid topluluğu yeniden Suka’da bir araya geldi. Rav Alaluf ruhaniliğin Sukot Bayramı’nda doruk yapması gerektiğini Suka’nın bu konuda koruyucu bir kalkan olduğunu paylaştı. Aynı günde Suka ve Avraam konulu bir ders de Rav tarafından paylaşıldı.

8 Ekim Pazar günü akşam saatlerinde bir araya gelen Talmud Tora katılımcıları Şaar Aşamayim Suka’sını çok neşeli bir ortama çevirdi. Talmud Tora Başkanı İzzet Barokas Talmud Tora’nın gerçek eğitimcilerle çok iyi bir şekilde sezona hazırlandıklarını ve kültürel eğitimde iddialı olduklarını paylaştı. Haham Akaal Rav İsak Alaluf ve Talmud Tora’nın daveti ile etkinliğe katılan Rav Berti Derofe katılımcılara Sukot ile ilgili bilgiler verdiler. Rav Alaluf daha sonra minik katılımcılarla birlikte Lulav ile nasıl ibadet edildiğini gösterdi. İzzet Barokas tarafından idare edilen ve velilerin yarıştığı ‘Kahoot’ oyunu katılımcılara keyifli anlar yaşattı. Suka’da yenilen  yemek Minha ve Arvit ile sona erdi. 

 

Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu

Yeniköy Tiferet İsrael Sinagogu Suka’sı, 8 Ekim Pazar Günü Talmud Tora Sukot etkinliğine ev sahipliği yaptı. Minha duasından sonra katılımcılar aileleriyle birlikte Suka’ya çıktı ve berahasını söyledikten sonra Suka’da oturdular. Çocuklar, Sukot Bayramı ile ilgili konularda boyama ve resimler yaparken, Sinagog Haham Akaali Rav İzak Peres, bayramın anlamı üzerine kısa açıklamalarda bulundu. Suka’nın atalarımızın kırk yıl çöldeyken içinde yaşadıkları çardakları simgelediğini, bizim de bunun anısına Sukot boyunca yemek, içmek, okumak, misafir davet etmek gibi her türlü aktiviteyi Suka’larda yaptığımızı anlattı. Atalarımıza kırk yıl boyunca su ve yiyecek sağlayan Tanrı’nın bunlarla da yetinmeyerek onur bulutları ile İsrailoğulları’nı  gece ve gündüz sürekli  korumasının önemine değindi. Onur bulutlarının Tanrı’nın sonsuz sevgisinin bir kanıtı olduğunu ve Tanrı’nın bizi her zaman ve her yerde koruduğunu biliyor olmamızın içimize sağladığı güven, huzur ve mutluluk duygusuna dikkat çekti.

Rav İzak Peres’in konuşmasından sonra davetliler ikramları keyifle tadımlarken, Talmud Tora öğrencilerinden Daniel Gabay’ın gitarı ile söylenen neşeli şarkılara sadece çocuklar değil, anne babaların da eşlik etmesi ile bayram mutluluğu ve coşkusu  hep birlikte yaşandı. Yemekten sonra yapılan Tanrı’ya şükür duası Birkat Amazon ve Arvit duasi ile faaliyet sona erdi. 

Or Yom

Sukot Bayramını pansiyonerleri ile birlikte neşe içinde kutlayan Or Yom’da Sukot’a özel bahçede genişçe bir Suka yapıldı. Pansiyonerlerden kendilerini iyi hissedenler her sabah kahvaltılarını Suka’da alırlarken, bayrama özel 10 Ekim Salı günü Suka’da ve yemekhanede yapılan kutlamalara keman eşliğinde canlı müzik dinletisi de eşlik etti. Salı günü Sukot kutlamasında Or Yom Başkanı Moiz Romano, Yönetim kurulu üyesi gönüllüler, Or Yom Müdürü Derya Yücel, Mordo Hazak ve Neve Şalom Vakfı Yönetim Kurulu’ndan Yusuf Kohen’de katıldılar. Moiz Romano tüm gönüllü ve çalışanların da bayramlarını kutlarken, bu vesile ile de tek tek tüm pansiyonerleri de gezip, ihtiyaçları ile ilgilendi. Romano ve Yücel bayram vesilesi ile Or Yom’u ziyaret eden davetlilerle Or Yom’da yapılan yenilikleri ve son gelişmeleri de paylaştılar. Bayram kutlaması yaşlılarımızın mutlu tebessümleri ve toplu çekilen fotoğraflarla son buldu.

Bünyesinde mental retarde pansiyonerlerimizi de barındıran Or Yom, tüm pansiyonerlerin yaşama aktif katılımı için tüm zorluklara rağmen birlik içerisinde canla başla çalışıyor. Şu anda, 90 pansiyonere hizmet veren Or Yom her geçen gün artan hizmet kalitesi ve yaşlılarımıza verdiği yüksek değer ile gururumuz olmaya devam ediyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
391