Batya Natan

Almanya: “Trump, İran anlaşmasını iptal edebilir”

Almanya, Trump’ın İran’la varılan anlaşmayı iptal etmesini beklediklerini açıkladı.

Almanya: “Trump, İran  anlaşmasını iptal edebilir”

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel pazar günü yaptığı açıklamada ABD Başkanı Donald Trump’ın önümüzdeki hafta İran nükleer anlaşmasına son verebileceğini ve bundan dolayı tedirgin olduğunu dile getirdi.

Trump’ın 2015’te imzalanan anlaşmaya ciddi anlamda karşı çıktığı, anlaşmayı ‘şimdiye kadar imzalanan en kötü anlaşma’ olarak nitelediği ve ABD’li yetkililere önümüzdeki hafta Kongre’ye Tahran’ın anlaşma şartlarına uymadığı yönünde bilgi vereceği biliniyor. Alman Dışişleri Bakanı Gabriel, ABD’nin önümüzdeki hafta İran anlaşmasını iptal edebileceğini duyurdu. Gabriel ayrıca İran’ın nükleer bomba üretimini durdurmak için yapılan görüşmelerde yardımcı olan Almanya’nın anlaşmaya sadık kalmaya devam edeceğini belirtti. ABD yönetimini hukukun üstünlüğünü yok saymaya çalışmakla suçlayan Gabriel, “Bu bizler için büyük bir tehlike, çünkü eğer ABD böyle yönde hareket ederse bütün dünya değişecek” yorumunu yaptı.

Trump’ın İran ile nükleer programın sınırlandırılması karşılığında yaptırımların gevşetilmesi yönünde imzalanan anlaşmasının iptalini duyurması bekleniyor.

ABD’li yetkililer, bu durumun anlaşmanın tamamen iptal olması anlamına gelmediği, sadece konunun Kongre’de tartışmaya açılarak İran’a yeni yaptırımlar getirebileceği konusunda ısrarcılar.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
446