Köln Hayvanat Bahçesine çok özel bir hediye

New Jersey’de yaşayan, Alman asıllı Elizabeth Reichert, 1998’de vefat eden kocası Arnulf’un anısına Köln Hayvanat Bahçesine bir servet bırakıyor.

Köln Hayvanat Bahçesine çok özel bir hediye

93 yaşındaki Reichert basına Köln’ü hiç unutamadıklarına belirtti. ABC News’a da konuşan Reichert, “Bu topraklar, kocam için çok şey ifade ediyordu. Onun isteği tüm servetimizin bizden sonra Köln’deki hayvanat bahçesine bağışlanmasıydı” açıklamasında bulundu.

Elizabet Reichert ve eşi Arnulf, II. Dünya Savaşı öncesinde Köln’de doğdu ve büyüdü. Hitler’in iktidara gelmesinden sonra, Köln’deki Yahudiler, Almanya’nın geri kalanında olduğu gibi, hem fiziksel hem de ekonomik açıdan tehdit edildi. Elizabeth Reichert’in teyzesi, Nazi ideolojisine direndi ve toplama kampına gönderilecek olan Yahudi komşularından birini sakladı. Kısa süre sonra, Elizabeth de direnişe kurye olarak katıldı. 1944’te, Nazilerden saklanarak yaşayan Yahudi Arnulf’la tanıştı.

Çift savaşın hemen ardından, 1945’te evlendi ve birkaç yıl sonra İsrail’e taşındı. Reichert çifti, genç Yahudi devletinde geçirdikleri beş yılın ardından ise New Jersey’e yerleştiler.

Zaman ve mesafe onları Köln’den ayırmış bile olsa, Elizabeth ve Arnulf doğup büyüdükleri şehri ve çok sevdikleri hayvanat bahçesini hiç unutmadılar.

Çift 1954’te, Ürdün Nehrinde buldukları yumuşak kabuklu bir kaplumbağayı hayvanat bahçesine bağışladı. Elizabeth’in bu son katkısı ise biraz daha büyük. Hayatının geri kalanında hayvanat bahçesine her ay 6000 euro bağışta bulunacak.

22 milyon doların geri kalanı ile, çeşitli hayvanat bahçesi projelerini finanse edecek olan Arnulf Reichert Vakfına gidecek.

Elizabeth, ABC News’a “Bu bağış harika bir insan olan kocamın anısı yaşatmak için. Bizim hiç çocuğumuz yok. Bizim çocuklarımız hayvanat bahçeleri” dedi.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
385