Batya Natan

İsrail’de askere gitmeme kavgası

İsrail’de askerliğe karşı olan bazı radikal Yahudi grupların, dindar kişilerin askere alınmasını protestosu dinmek bilmiyor.

İsrail’de askere gitmeme kavgası

İsrail’in kurulduğu 1948 yılından beri geçerli olan ve dindar bir hayat süren kişileri askerden muaf tutan yasa kısa zaman önce değişti.   Yasanın değişmesinden bu yana özellikle Kudüs, Mea Şarim gibi dindar mahallelerde yapılan protesto gösterileri şiddete dönüşüyor, polis müdahale ediyor.  Göstericiler ayrıca dindar olup mahalleden  üniforma ile geçmek zorunda kalan askerlere saldırıyor, sokaklara üstünde ‘askerler geçemez’ yazılı pankartlar asıyor.

Son olarak Mea Şarim’de yapılan gösteride protestocular ‘Buradan İsrail askerleri geçemez’ şeklinde pankart asınca polis en ağır şekilde müdahale etti ve kamerayla tespit ettiği onlarca kişiyi tutukladı. Emniyet sözcüsü basına yaptığı açıklamada asker üniforması giyen dedektiflerin bölgede gezdiğini, en ufak şiddete bile sıfır tolerans gösterileceğini belirtti.  Polis raporlarına göre her gösteride İsrail askeri giymiş kuklalar yakan protestocuların büyük bir kısmı Kudüs merkezli ‘Litvanyalılar’ dindar cemaatine mensup.

İsrail ordusu kanun değişikliği sonrası dindar kişileri Haredi Bölükleri adı verilen ayrı birliklerde eğitiyor. Bu şekilde askerler hem dini gereklerini yerine getiriyor hem de bir arada olabiliyor. Lojistik gibi geri hizmetlerde çalışan dindar görüşlü askerler bu şekilde çoğunluğu laik olan orduda toplumun değişik kesimlerinden arkadaşlıklar kurabiliyor.  İsrail’de yıllarca laikler dindarların askerlikten muaf olmasını eleştirdi ve bu konuda büyük bir toplumsal baskı oluştu. Nüfusu komşu ülkeler göre düşük olan ve kurulduğundan bu yana savaşlar yaşamış İsrail’de askerlikten kaçınmak toplumsal bir ayıp olarak görülüyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
998