Yahudi Toplumundan kısa kısa...

GKD kurucusu Sami Day son yolcuğuna uğurlandı

Uzun yıllar Haydarpaşa-Caddebostan Cemaatine hizmet vermiş, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Başkanlığı yapmış, Göztepe Kültür Derneğinin  kurucusu ve Onursal Başkanı Sami Day geçtiğimiz hafta hayatını yitirdi.

4 Temmuz Salı günü Acıbadem Musevi Mezarlığında ailesi ve sevenleri tarafından son yolculuğuna uğurlanan Sami Day için GKD Başkanı Doğan Yıldız bir konuşma gerçekleştirdi. Yıldız konuşmasında su sözlere yer verdi:

“Hepimiz burada çok değerli bir kişiye son vazifemizi yapmak üzere toplandık. Sayın Sami Day değerli kişiliği, mütevazı duruşu, hoşgörüsü ve saçtığı ışık ile kalplerimizde her zaman yer alacaktır. (…) GKD’nin kuruluşundan itibaren, seneler boyunca  son etkinliğine kadar bizleri hiç yalnız bırakmayarak desteğini hissettiren  değerli büyüğümüz… Bugün GKD’de üç nesil bir arada bulunabiliyor ise bunu ileri görüşlü kurucu başkanınız Sayın Sami Day’a borçluyuz. Hepimiz biliyoruz ki; insanlar ancak anılmadıkları zaman ölürler .Sami Day anılarımızdan gönüllerimizden asla silinmeyecektir. Rahat uyu büyük insan bıraktığın emanetlere sahip çıkacağız.”


Nesim Benbanaste anıldı

Türk Yahudi Toplumunun önde gelen kalemlerinden Nesim Benbanaste ölümünün 25. yıldönümünde, 6 Temmuz Perşembe günü Neve Şalom Sinagogunda anıldı.

Önder Kaya

1939’da İstanbul’da doğan Benbanaste, Musevi Lisesinden mezun olduktan sonra bir süre öğretmenlik ve okul müdürlüğü yapmış, sonrasında özel sektörde idareci olarak çalışmış, bir yandan da La Vera Ruz ve Şalom başta olmak üzere bazı gazetelerde yazarlık yapmıştı. 1982’de kaleme aldığı ‘Kim Ölür Kim Kalır Bilinmez Ama Kutlanmağa Değer’ adlı yazısıyla Endülüs’ten kovulan Seferad Yahudilerinin Osmanlı Devletine kabul edilişlerinin 500. yılının büyük bir organizasyonla kutlanması fikrini ortaya attı. 1991’de kemik iliği kanseri teşhisi konulan Benbanaste, yazık ki kaderin garip bir cilvesi olarak 500. Yıl Etkinliklerine çok kısa bir süre kala hayata gözlerini yumdu.  

Nesim Bey’in kardeşi Daniel Benbanaste tarafından düzenlenen anma törenine, Benbaneste’yi şahsen tanıyan pek çok kişinin yanı sıra, yaşadığı yıllarda onunla tanışma fırsatı bulamamış ya da ona yetişememiş isimler de katıldı. Katılımcılar arasında Türk Yahudi Toplumunun eski başkalarından Rıfat Saban’ın yanı sıra hâlihazırda Başkan Vekili Moris Levi de vardı. Ayrıca Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Dinler Tarihi ana bilim dalında yılarca görev yapan Prof. Dr. Ömer Faruk Harman, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümünden emekli Prof. Metin Tuncel, öğretim görevlisi Sezai Gülşen de törende hazır bulundular.

Tören saat 12.45’te Nesim Benbanaste’nin ruhu için edilen dua ile başladı. Ayin-i ruhani Rav David Sevi tarafından icra edildi. Sonrasında davetliler Daniel Benbanaste’ye taziyelerini ilettiler. Akabinde yemek salonuna inildi. Burada önce Daniel Benbanaste, ağabeyi ile ilgili kıymetli anekdotlar anlattı. Konuşmasında özellikle Nesim Benbanaste’nin Atatürk sevgisine ve 500. Yıl Kutlamalarında oynadığı role vurgu yapıldı. Sonrasında mikrofona Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Ana Bilim Dalından emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Harman davet edildi. Prof. Harman’dan sonra kürsüye sırf bu anma günü için Manisa’dan İstanbul’a gelen emekli diş hekimi Ertuğrul Bayram geldi. Tören sonrasında Daniel Benbanaste tarafından Nesim Benbanaste arşivinden derlenen bir kitap katılımcılara hediye edildi.


Jackie Arditty ‘Blue’ sergisi Alaçatı’da

Ressam Jackie Arditty’nin ‘Blue’ adını verdiği sergisi 14 Temmuz Cuma günü İzmir Alaçatı Periart Gallery’de açılıyor. Sergi 28 Temmuz’a kadar sanatseverlerin beğenisine açık olacak. 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
380