Filistinliler Batı Şeria’da seçime gitti, cinayet mahkûmu, Hebron’a başkan oldu

Batı Şeria’da yaşayan Filistinliler, cumartesi günü, yıllardır ilk kez bir demokratik uygulamaya katılarak, son zamanlarda El-Fetih ve Hamas arasında gerginliği tırmandıran belediye seçimleri için sandığa gitti.

Filistinliler Batı Şeria’da seçime gitti, cinayet mahkûmu, Hebron’a başkan oldu

Yakın zamanda milletvekilleri veya başkanlık için yapılacak bir başka seçim görünmediğinden, belediye seçimi Batı Şeria destekli Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve partisi El-Fetih ile Hamas arasında bir popülerlik yarışına dönüşerek derin anlaşmazlıklar yarattı.

Politik bölünmüşlüğün altını çizen seçimde yaklaşık 800 bin Filistinlinin, sadece Batı Şeria’da 145 yerel sandığa giderek oy verecekleri öngörülmüştü. Gazze Şeridinde ise seçim yapılmadı.

Cumartesi günkü seçimlerden önce aylar süren politik ve yasal bir çekişme yaşandı. Abbas yönetimindeki Batı Şeria bölgesine hakim Filistin Yönetimi ile Gazze Şeridini kontrolü altında tutan Hamas, Gazze’de seçimlerin uygulanmaması konusunda birbirlerini suçladılar.

El-Fetih Başkan Yardımcısı Mahmud El-Alul, “Hiç şüphesiz insanımıza verdiğimiz demokratik yaşam sözünü yerine getiriyoruz. Fakat ne yazık ki Hamas Gazze’deki insanımızın bu haklarını kullanmalarına engel olduğundan, bu keyif sadece Batı Şeria’da yaşanabiliyor” diye konuştu.

Hamas ise Filistin Yönetiminin seçime gitme konusunda tek taraflı hareket ederek bir anlaşmaya varılmadan ve seçim şartları yasal bir çerçeveye oturtulmadan karar verdiğini söyledi. Hamas Sözcüsü Fevzi Barhum, “Seçimler tüm ülkede uzlaşma olmadan gerçekleşmektedir. Seçimlerin Gazze’yi dahil etmeden sadece Batı Şeria’da yapılması ayrımı daha da belirginleştirecektir” yorumunu yaptı.

Hamas, 2012 yılında gerçekleşen bir önceki belediye seçimlerini boykot etmiş olsa da bu kez yandaşlarını seçime katılarak oy kullanmaya çağırdı.

Milletvekili seçimleri en son 2006 yılında gerçekleşmiş ve Hamas seçimden sürpriz bir zaferle çıkmıştı. Bu sonuçlar Hamas ve El-Fetih arasındaki gerginliğin kırılma noktası olmuş, iki grup Gazze Şeridinde 2007’de kısa süren bir sivil savaş yaşamış ve bu süreden sonra bu küçük kıyı bölgesi Hamas’ın yönetimine geçmişti.

Yapılan son anketlerin bazıları, eğer bugün seçim olsa, gerek Gazze gerekse Batı Şeria’da Hamas’ın zaferle çıkacağını gösteriyor.

 

Cinayet mahkûmu, Hebron’a başkan oldu

Pazar günü Batı Şeria’da gerçekleşen yerel seçimlerde, 1980 yılında altı İsrailliyi öldürmekten hüküm giymiş Filistinli, Hebron’un belediye meclisini yönetmesi için seçildi.

Tayseer Abu Sneineh, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas tarafından El-Fetih’in Hebron’daki parti kolunu yönetmesi için seçildi. Batı Şeria’nın en büyük şehrinde, resmi rakamlara göre, El Fetih’in on beş koltuktan sadece yedisini kazanmasına rağmen, Abu Sneineh meclisi yönetebilecek yetkiye sahip olacak.

Abu Sneineh, 2 Mayıs 1980 gününde Hebron’un bir sokağında bir gruba el bombası atarak saldıran dört teröristten biriydi. Saldırıda Amerikalı Tzvi Glatt ve Eli Hazeev, Kanadalı Shmuel Marmelstein ve İsrailli Hanam Krauthammer, Gershon Klein ve Yaakov Zimmerman hayatını kaybetmiş, yirmi kişi de yaralanmıştı. Hayat boyu hapse mahkûm edilen dört terörist sonraki senelerde gerçekleşen mahkûm değişimlerinde serbest bırakıldılar.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
624