Rav Haleva ile yedi yıl daha

Türk Yahudi Toplumu, Hahambaşısını seçmek için 14 Mayıs’ta sandık başına gitti. Seçime tek aday olarak giren Rav İsak Haleva, yeniden yedi yıllık bir süre için Hahambaşı seçildi.

Rav Haleva ile yedi yıl daha

Düşük katılım

On farklı noktada kurulan sandıklarda toplam 2755 kişi oy kullandı. 54 oyun geçersiz sayıldığı seçimde, Rav Haleva 2701 oyla bir dönem daha hahambaşı seçildi. Kullanılan oy sayısının yedi yıl önceki seçime kıyasla daha az olması dikkat çekti.

İstanbul dışında da oy kullanıldı

Seçimde İstanbul dışındaki Yahudilerin de oy kullanılabilmesi için birçok şehirde sandık kuruldu. İzmir, Adana, Antakya, Bursa, Ankara, Kırklareli ve Edirne de, sandık kurulan noktalar arasında yer aldı. İstanbul’daki farklı noktalarla birlikte toplam on sandıkta oy verildi

 

Türk Yahudilerinin hahambaşılık seçimleri 14 Mayıs Pazar günü, on farklı sandıkta gerçekleşti.

Seçmen listelerinin, seçim öncesi dönemde elektronik olarak kontrol edildiği, yaklaşık 14 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu seçimlerde, Hahambaşı Rav İsak Haleva, yedi yıllık dönem için yeniden hahambaşı seçildi. Resmi olmayan sonuçlara göre Rav Haleva kullanılan 2755 oyun, 2701’i alarak seçimi kazandı. 54 oy geçersiz sayıldı. Rav Haleva, üç günlük itiraz süresinin bitiminde mazbatasını alacak. İzmir, Adana, Antakya, Bursa, Ankara, Kırklareli’nde yaşayan Yahudiler, isterlerse kendi şehirlerinde kurulan sandıklarda, isterlerse de İstanbul’da kurulan sandıkların birinde oy kullanabildiler. Kullanılan oylar, hemen elektronik olarak sisteme girilerek diğer sandık noktalarına iletildi ve bu şekilde mükerrer oy kullanımı engellendi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
867